Kıbrıs Rum Kesimi: “Fatih sondaj gemisinin mürettebatı hakkında tutuklama emri çıkarıldı”

Kıbrıs Rum Kesimi’nin, ada açıklarında demirlemiş bulunan Türk sondaj gemisi Fatih’in mürettebatı hakkında tutuklama emri çıkardığı ileri sürüldü. Reuters haber ajansına konuşan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, tutuklama emrinin çıkarıldığını teyit ederek, hakkında tutuklama emir çıkarılanların sayısının çift haneli olduğunu belirtti. Adı açıklanmayan yetkili, tutuklama gerekçesi olarak ise sınır ihlalini gösterdi.

Hafta başında Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rum Kesimi’nin Fatih sondaj gemisi çalışanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile işbirliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkarıldığına dair haberler üzerine, doğrulanması halinde kararın yok hükmünde sayılacağını bildirmişti. Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy “Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmamalıdır” demişti.

Fatih sondaj gemisi ve araştırma gemileri, KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda geçen ay doğalgaz arama çalışmalarına başlamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar