BM: “Evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 2018’de zirve yaptı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünyada 2018 yılında her 108 kişiden biri yerinden edildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) açıkladığı istatistiklere göre, dünyada evinden kaçmak zorunda kalan insanların sayısı 2009’dan beri 27,5 milyon artarak, 2018’de son 70 yılın zirvesini görerek 70 milyonu geçti. Sınırları içinde en fazla mülteci barındıran ülke ise 3,7 milyon ile Türkiye oldu.

Raporun yazarları, resmi kayıtlara göre 4 milyon kişiyi yerinden eden Venezüela krizinin boyutları henüz bilinmediği için gerçek rakamların bunun çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor. Komiserlik yetkilisi Matthew Saltmarsh, uluslararası toplumun barışı sağlayamadığının her geçen yıl yeniden kanıtlandığını söyledi.

Yerinden olan 70,8 milyon kişinin 25,9 milyonu mülteci, 3,5 milyonu sığınmacı iken 41,3 milyon kişi ise kendi ülkesi içinde göçmek zorunda kaldı. Öte yandan, sığınma başvurularında Venezüelalılar, 2018 yılında ilk defa yeni sığınma başvurularında Suriyeli ve Afganlar’ı -büyük farkla- geride bıraktı. Geçen yıl 341 bin 800 Venezüelalı uluslararası sığınma başvurusunda bulundu. Günde 5 bin Venezüelalı ülkeyi terk ediyor.

Etiyopya’da mülteciler su kuyruğunda.

Uzun dönem mülteci olarak sınıflandırılan Filistinliler hariç tutulduğunda, 2018 yılında dünyadaki tüm mültecilerin üçte ikisi sadece beş ülkeden geliyor: Suriye (6,7 milyon), Afganistan (2,7 milyon), Güney Sudan (2,3 milyon), Myanmar (1,1 milyon) ve Somali (0,9 milyon). Mültecilerin yarısı ise çocuk.

Mülteci sayısı artarken yeniden yerleşim yerleri azalıyor

Venezüela’dan göçenlerin sayısı 2015 yılında 695 bin iken şu anda 4 milyonu geçti. Ayrıca etnik çatışmalar, Etiyopya’da 1 milyondan fazla kişiyi yerinden etti.

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) ise geçen salı günü artan mülteci sayısına rağmen 2017-2018 arasında mevcut yeniden yerleşim yerlerinin sayısının yarıya düştüğünü açıkladı.

IRC’den Nazanin Ash, dünyada yeniden yerleşim yeri sayısını artıran çok az ülke kaldığını, mülteci karşıtı politikaların bu insanlara yönelik “yıkıcı” bir etkisi olduğunu belirterek, “Yerinden olan kişilere dair değişen bir şey yok, sadece onların güvenlik ihtiyacı, onların savunmasızlığı arttı” dedi.

Türkiye, dört yıl üst üste 3,7 milyon kişi ile en fazla mülteci barındıran ülke olurken Türkiye’yi 1,4 milyon ile Pakistan, 1,2 milyon ile Uganda, 1,1 milyon ile Sudan ve Almanya takip etti.

Nüfusuna oranla en fazla mülteci barındıran ülke ise yine Lübnan oldu. Ülkedeki her altı kişiden biri mülteci.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus