Bahreyn’de Filistin Çalıştayı: “ABD’nin ekonomik planı gerçeklerden tamamen kopuk bir fantezi”

İsrail ile Filistin arasında barış sağlamak için Filistinliler’e ekonomik yardım yapılmasını öngören Amerikan planı bugün Bahreyn’de projeyi finanse etmesi istenen ülkelerin temsilcilerine anlatılacak.

Filistinliler toplantıyı boykot ediyor. İki temel nedenleri var: İlki, planın Filistinliler’e hakları yerine para vaat etmesi. İkincisi de, İsrail’e ve Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun politikalarına koşulsuz destek veren ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin taraflar arasında adil bir arabulucu olamayacağı görüşü.

Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Şatiye, “Bahreyn’deki ekonomik çalıştayın gerçek bir saçmalık olacağına kanaat getirdik. Davetlilerden 50 milyar dolar toplamak dışında varacağı bir yer yok” diyor.

ABD-Filistin ilişkilerinin tarihiyle ilgili kitapları bulunan Filistin asıllı Amerikalı akademisyen Khaled Elginy ise daha açık sözlü: “Dünyanın İsrail işgali altında bulunmayan herhangi bir yeri için yapılması arzulanan ekonomik projeler listesinden başka bir şey değil. Gerçeklerden tamamen kopuk bir fantezi.

Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in hamiliğini üstlendiği “Refah için Barış” isimli plan; Batı Şeria, Gazze, Mısır ve Ürdün gibi komşu Arap ülkelerine 50 milyar dolar yatırım yapılmasını öngörüyor. İçerdiği projelerden biri Batı Şeria ve Gazze arasında 5 milyar dolarlık bir ulaşım koridoru açılması. Trump yönetimi, planın Filistin’in gayrisafi milli hasılasını iki katına çıkaracağını, işsizlik oranını tek haneli rakama indireceğini ve yoksulluk oranını da yarı yarıya azaltacağını ileri sürüyor ve içinde yer alan projelerin uygulanabilmesi için Arap ülkeleri ile iş dünyası temsilcilerinden kaynak arıyor. Planda, Filistinliler’in İsrail’in işgali ve buna bağlı politikaları nedeniyle ihlal edilen haklarına atıf yok. Kushner siyasi konularla ilgili önerilerini daha ileri bir tarihte açıklayacaklarını söylüyor. Bu haliyle de “Refah için Barış” planı, mevcut koşullarda yani işgal altında ve İsrail egemenliği altında yaşamayı kabul edip haklarından vazgeçmeleri için Filistinlilere “sus payı” teklifi olarak algılanıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar