LGBTİ+ Onur Haftası 27. yılında: “Ekonomi ne ayol?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası başladı. Bir hafta boyunca atölye, panel, parti, film gösterimleri ve daha birçok etkinliğin düzenleneceği hafta, 30 Haziran Pazar günü onur yürüyüşü ile sonlanacak.

Her sene bağımsız bir gönüllü grubu tarafından, anti-hiyerarşik dayanışma modeliyle hazırlanan 27. İstanbul LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks, Artı) Onur Haftası bu yıl 24 Haziran- 30 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bu yılki teması ise “Ekonomi Ne Ayol?’’ İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi bu temayı neden belirlediklerini şöyle açıklıyor:

“Temamızı ‘Ekonomi Ne Ayol?’’ olarak belirledik. Çünkü LGBTİ+’lar için bugün yaşanan kriz yeni değil! Bizler yıllardır giremediğimiz işlerde, okuyamadığımız okullarda, yaşayamadığımız evlerde, güvencesiz hayatlarımızda bu krizi her saniye durmaksızın deneyimliyoruz. Bugün kimlik ayırt etmeksizin herkesi mağdur eden bu krizin ekonomik olduğu kadar aynı zamanda politik olduğunu, kendi hayatlarımızdan biliyoruz. Yaşamımızı sürdürmek için televizyonlardan açıklanan ekonomi paketlerinden medet umamayacağımızın farkındayız. Tam da bu noktada ayakta durabilmek için nelere ihtiyacımız olduğunu konuşmak için soruyoruz: Ekonomi ne ayol?”

Geçmiş yıllarda, kitle fonlaması yöntemiyle hafta giderlerini karşılayan onur haftası gönüllüleri, bu yıl da bir çağrı yaparak herkesi haftanın gerçekleşmesi için destek olmaya çağırdı. Onur haftasına destek olmak isteyenler “gofundme” sitesindeki kampanyaya katılarak, diledikleri tutarda maddi destek sağlayabilir.

27. İstanbul  LGBTİ+ Onur Haftası’nda neler var?

Onur Haftası bu yıl 10’dan fazla mekanda ve 70’ten fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 

Programda temaya uygun olarak LGBTİ+’ların ekonomi ile olan ilişkisini farklı farklı perspektiflerden ve farklı formatlarda ele alan birçok etkinlik var. Alternatif ekonomiler üzerinden dayanışma ağları kurma yöntemlerinin ve kolektifleri ve tüketici kooperatiflerini sürdürülebilir kılmanın yolları üzerine konuşulacak bir panel, LGBTİ+’ların çalışma hayatındaki yaşadıkları ayrımcılık deneyimlerini hukuki açıdan ele alacak olan ‘’İstihdamda ve İş Hukuku’nda LGBTİ+’ların Durumu’’ başlıklı başka bir panel ve sendikal mücadele, seks işçiliği, öğrencilerin barınması ve yurtlar, ekonominin psikopolitiği, istihdam,dernekler için kaynak yaratma konuları üzerine de etkinlikler düzenleniyor. 

Etkinliklerin tam listesine ve programa ulaşmak için tıklayınız.

Hormonlu Domates Ödül Töreni

2005 yılında “Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz” sözleriyle ilk ödülü alan Erman Toroğlu’nun esin kaynağı olduğu homofobik söyleme karşı gelenekselleşmiş Hormonlu Domates Ödül Töreni bu yıl da 15. kez yılın LGBTİ+fobik söylem ve davranışlarını “tanzim” temasıyla ifşa edecek.

Hormonlu Domates’ler bu sene “kurum”, “sivil toplum”, “televizyon”, “siyaset”, “valilik”, “medya”, “eğitim”, “eğlence”, “mekan”, “beynelmilel” ve “özel bi+fobi” kategorilerinde sahiplerini bulacak.

Hormonlu Domates Ödül Töreni ise 25 Haziran Salı günü (bu akşam) saat 20.00’de Şişli’deki Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak.

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü 30 Haziran’da!

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü bu yıl 30 Haziran’da yapılacak. İstanbul Onur Yürüyüşü’nün tarihi eskiye dayanıyor. İlk olarak 1993 yılında İstiklal Caddesi’nde yapılmak istenen yürüyüş engellenmiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Sene 2003 olduğunda ise ilk onur yürüyüşü yine İstiklal Caddesi’nde yapıldı. 2003’ten sonra her sene çok daha yoğun bir kalabalık ve coşkuyla yapılan yürüyüş 2013 ve 2014’te onbinlerce kişinin bir araya geldiği devasa bir etkinliğe dönüştü.

2015 yılından itibaren ise İstanbul Valiliği ayrımcı ve hukuka aykırı gerekçelerle İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasaklıyor. Her sene valiliğin bu ayrımcı yasağına karşı LGBTİ+’lar sokaklarda olmaya devam ediyor.

Bu yıl, İstanbul Valiliği bir kez daha LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ile görüşmesinde İstiklal Caddesi’nde onur yürüyüşüne izin verilmeyeceğini söyleyen İstanbul Valiliği, komitenin Bakırköy’de miting başvurusuna da izin vermedi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, yasağa ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul Valiliği tarafından duyurulan yürüyüş ve miting alanlarından olan Bakırköy Cumartesi Pazarı alanı için yaptığımız yürüyüş ve miting başvurumuz İstanbul Valiliği tarafından reddedildi. Böylelikle LGBTİ+lara sadece Taksim’in değil İstanbul’un her yerinin yasak olduğunu görmüş olduk. Genel ahlak, genel sağlık, toplum güvenliği gibi bahanelerle getirilen yasak kararına dair atacağımız adımları ve yürüyüşün durumunu yakın zamanda duyuracağız. 30 Haziran günü LGBTİ+’lar ve LGBTİ+fobi karşıtlarının bir arada olacağına olan inancımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Dünyada 1969’dan beri kutlanıyor

28 Haziran 1969 günü, New York’taki Stonewall Inn adlı barda eşcinsel ve trans bireyler uzun süredir kendilerine uygulanan baskı ve şiddete karşı ayaklanmış, baskına gelen polisi bara hapsetmiş, yapılan eylemler ve çatışmalar dört gün boyunca sokaklara yayılmıştı. LGBTİ+ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu gün, dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor.

Türkiye’de ise Onur Haftası ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin yasaklaması, yapılan gözaltılar ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu Onur Yürüyüşü gerçekleştirilemedi. Yasaklar karşısında hareketin talepleri ve aldığı toplumsal destek güçlendi ve ilk İstanbul Onur Yürüyüşü 2003’te, Onur Haftası gerçekleştirilmeye başlandıktan tam on yıl sonra yapıldı. O zaman ancak 20-30 kişiyle yapılan bu ilk yürüyüş, her yıl katlanarak büyüdü. 2013 yılında İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşe 100 bin kişinin katıldığı ifade ediliyor. 2015 yılında ise 13. Onur Yürüyüşü beklenmedik şekilde polis tarafından engellendi. 2016 senesinde “Dağılıyoruz” sloganı ile önce Beyoğlu’nun sonra kentin ve ülkenin çeşitli yerlerine dağılan LGBTİ+ aktivistleri, onur günlerini dağılarak kutladı. 2017 senesinde de yürüyüş yasaklanmış olsa da birçok LGBTİ+ ve LGBTİ+ fobi karşıtı Taksim’de bir araya geldi. Mücadeleye kararlı olan LGBTİ+ hareketi, 2018 yılında yine Taksim’de, Mis Sokak’ta binlerce kişinin katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından dağılan LGBTİ+’lar Taksim’in sokaklarında pankart açıp, slogan atıp, tekrar tekrar basın açıklaması okuyarak alternatif eylemliliklere imza attı. LGBTİ+’lar 24 Haziran–30 Haziran 2019 tarihlerinde yine onurlarını kutlamak için salonları, barları, parkları, sokakları doldurmaya devam edecek.

ONUR HAFTASI DESTEK KAMPANYASI: https://www.gofundme.com/2019-istanbul-lgbti-pride-week

“EKONOMİ NE AYOL?” TAM TEMA METNİ: https://docs.google.com/document/d/1P6IDW_jAe_3m1Fgo2TNVFyEnAmNAula97CTs7sGU9KA/edit?usp=sharing 

*Nakka: Lubunca’da “yok, hayır” anlamlarına gelmektedir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus