Trump: “İran’la savaş çok uzun sürmez”

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a askeri karşı güç kullanımına gitmek gerekirse, savaşın uzun sürmeyeceğini ve çatışmanın cephe savaşı şeklinde cereyan etmeyeceğini söyledi. Fox Business Network’e konuşan Trump, “Umarım o noktaya gelinmez ama bir şey olursa çok güçlü konumdayız. Cephe savaşından bahsetmiyorum… Demek istediğim, bir şey olursa, çok uzun sürmez” dedi.

Trump geçen hafta, İran’ın ABD’ye ait insansız savaş uçağını düşürmesine misilleme olarak ülkedeki bazı hedeflere hava saldırısı düzenleme planlarını son anda iptal ettiğini açıklamıştı. ABD Başkanı dün ise İran’ın dini ve siyasi olarak en yetkili ismi Ayetullah Ali Hameney’i yaptırım listesine alan bir kararnameye imza attı.  

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin bu kararı “rezilce ve aptalca” olarak niteleyince de, Trump Twitter hesabından “ABD, İran’ın herhangi bir saldırısına, büyük ve ezici bir güçle yanıt verecektir. Bazı alanlarda bu ezicilik, tamamen yok etme anlamına gelecek” açıklamasını yaptı. İran’ın dini lideri Ali Hamaney ise bugün, “zalimce” olarak nitelediği Amerikan yaptırımları karşısında ülkesinin geri adım atmayacağını söyledi.

Bu arada Tahran, hafta başında duyurduğu üzere 2015’te uluslararası nükleer anlaşma ile belirlenen ve tarafların üzerinde mutabık kaldığı zenginleştirilmiş uranyum üretimi limitini yarın aşmaya hazırlanıyor. İran yönetimi, daha önce anlaşmaya taraf olan Fransa, Almanya, İngiltere, Avrupa Birliği, Rusya ve Çin’den ABD yaptırımlarına karşı bir kalkan oluşturmalarını istemiş, aksi takdirde nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeyi aşama aşama bırakacağını bildirmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar