Erdoğan: “S-400’leri de, Başkan Trump’ı da temmuzda Türkiye’ye bekliyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

G-20 zirvesine katılmak için gittiği Japonya’da Nikkei gazetesine mülakat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay ABD Başkanı Donald Trump’ı Türkiye’de ağırlamayı umduğunu söyledi. Erdoğan ABD ile ilişkilerin gerilmesine neden olan Rus S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının da, temmuzdan itibaren yapılmaya başlayacağını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nikkei muhabirinin “Zirvede ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceksiniz. Trump’ı S-400 alımından dolayı Türkiye’ye yaptırım uygulamamaya ikna edebilecek misiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“G-20 zirvesi kapsamında Trump ile görüşmemin ikili ilişkilerimizdeki çıkmazı ortadan kaldırmak ve işbirliğimizi güçlendirmek için önemli olacağına inanıyorum. Ayrıca Bay Trump’ın temmuzda Türkiye’yi ziyaret etmesi görüşülüyor.”  

Hava savunma sistemi satın alırken güvenlik ihtiyacı, teknoloji transferi ve fiyat analizi değerlendirmesi yaptıklarını belirten Erdoğan S-400 anlaşmamız da bu bağlamda değerlendirilmeli. Gelecek ay bu sistemi almaya başlayacağız dedi. Cumhurbaşkanı, konuyu Başkan Trump ile görüşeceklerini ve anlaşmazlığı “müttefiklik ve stratejik ortaklık” anlayışı çerçevesinde çözeceklerine inandığını da sözlerine ekledi.

Erdoğan, Nikkei’nin Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması halinde nasıl bir karşılık vereceği sorusuna ise, F-35 projesi için ABD’ye şu ana kadar 1 milyar 250 milyon dolar ödedik. Böyle yanlış bir adım atarlarsa, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne götüreceğiz, çünkü bugüne kadar harcadığımız parayı geri ödemelerini isteyeceğiz” yanıtını verdi.

Pentagon: “S-400’ler hem F-35 programına hem ekonomiye zarar verir

Öte yandan ABD’nin yeni Savunma Bakan Vekili Mark Esper, S-400’ler konusunda selefi Patrick Shanahan’ın uyarılarını yineledi. Esper, S-400’lerin Türkiye’ye yerleştirilmesinin hem Türkiye’nin F-35 programına hem de ekonomiye zarar vereceğini söyledi.

Dün Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplantısı kapsamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşen Esper, “Türkiye’nin hem F-35’lere hem de S-400 savunma sistemine sahip olmayacağı” mesajını yineleyerek, Ankara’nın S-400 alması halinde ortaklarından olduğu F-35 programından çıkarılacağını söyledi. Amerikanın Sesi’ne bilgi veren üst düzey bir Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, iki bakanın “samimi” ve “açık” bir görüşme gerçekleştirdiklerini ama bu görüşmenin tarafların konuyla ilgili duruşunda değişikliğe neden olmadığını belirtti.

Esper ve Akar görüşmesine ilişkin Reuters’a bilgi veren Amerikalı bir yetkili de, “Türkiyeli yetkililer S-400’leri kabul ederlerse, sadece F-35 programına değil, ekonomiye yönelik sonuçlarını da kabul etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Esper ve Akar’ın görüşmesine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada S-400’lere değinilmedi. Açıklamada “Türkiye ve ABD arasındaki diyaloğun sürdürülmesinin önemine değinilen görüşmede; Suriye, F-35 savaş uçağı projesi ile diğer ikili güvenlik ve savunma iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu” ifadesi yer aldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus