Dış ticaret mayısta da rotasını değiştirmedi: İhracat yüzde 12,1 arttı, ithalat yüzde 19,3 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2019 dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna göre mayısta ihracat yüzde 12,1 arttı, ithalat yüzde 19,3 azaldı.

Mayıs ayında gerçekleşen ihracatın tutarı 15 milyar 981 milyon dolar, ithalatın tutarı ise 17 milyar 819 milyon dolar oldu.

Bu veriler ile mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 76,5 oranında azalarak 1 milyar 838 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 89,7’ye yükseldi.

Mayıs ayında en çok ihracat yapılan ülke, 1 milyar 467 milyon dolar ile Almanya oldu. Almanya’yı sırasıyla 857 milyon dolar ile İtalya, 853 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 784 milyon dolar ile ABD izledi. 

Mayısta en çok ithalat yapılan ülke ise 1 milyar 890 milyon dolar ile Rusya’ydı. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 623 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 619 milyon dolar ile Almanya ve 1 milyar 3 milyon dolar ile ABD izledi.

Dış ticarete sektörlere göre bakıldığında ihracatta en büyük payı yüzde 94,8 ile imalat sanayiinin aldığı görülüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar