Trump, görevdeyken Kuzey Kore’ye geçen ilk ABD Başkanı oldu, Kim Yong-un’u da Beyaz Saray’a davet etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Görevi başındayken Kuzey Kore’ye adım atan ilk Amerikan Başkanı Donald Trump oldu. Trump, Kuzey Kore lideri Kim Yong-un ile 66 yıl önce Kore Savaşı sonunda yarımadayı iki ülke olarak ayıran silahtan arındırılmış bölgede buluştu, el sıkıştı ve beraber sınırın teknik olarak hâlâ düşman toprağı sayılan Kuzey Kore tarafına geçti. İki lider bu sembolik ve tarihi dostluk yürüyüşünün ardından yaptıkları görüşmede nükleer müzakerelere geri dönme kararı aldı.

Kim’i Beyaz Saray’a davet etmek istediğini söyleyen Trump, iki Kore’yi ayıran sınırdan geçmiş olduğu için duyduğu gururu şu sözlerle ifade etti: “Bu büyük bir onur. Büyük ilerleme sağlandı. Özellikle güzel bir dostluk oldu. Dünya için güzel bir gün.”

Kim ise bu jesti, Trump ile aralarındaki “mükemmel” ilişkiye yordu ve “Bu çok önemli çünkü, talihsiz geçmişi arkada bırakıp yeni bir geleceğe bakmak istediğimizin ifadesi. Bu nedenle cesur ve kararlı bir eylem” dedi.  

Sınırdaki bu buluşma için davet Trump’tan geldi. ABD Başkanı cumartesi günü Twitter hesabından, Güney Kore Devlet Başkanı Moon ile görüşmek üzere Japonya’dan ayrılacağını ifade ederek, “Hazır oradayken, Kuzey Kore lideri Kim bunu görürse, onunla sınırda el sıkışmak ve bir merhaba demek için buluşmak isterim” diye yazdı. Kuzey Kore yönetimi de daveti kabul etti.

Trump ve Kim, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması karşılığında uygulanan ağır tecrit ve yaptırımların kaldırılması konusunu görüştükleri önceki iki buluşmada somut çözümde anlaşamamıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus