İSO Türkiye İmalat PMI’ı 47,9: Yavaşlama hız kesse de sürüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Haziran 2019 verisinin 47,9 olduğunu açıkladı. 

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen bu veri, eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçüldüğünde imalat sektöründe iyileşmeye, altında ölçüldüğünde ise kötüleşmeye işaret ediyor.

Endeks, mayıs ayında 45,3 olarak ölçülmüştü. 47,9 ile nispi bir toparlanmaya işaret eden haziran verisi, İSO tarafından şöyle yorumlandı:

“İmalat sektöründeki yavaşlama, Temmuz 2018’den beri gözlenen en düşük oranda gerçekleşti. Toparlanmada yeni siparişlerdeki yavaşlamanın son 14 ayın en ılımlı düzeyinde kaydedilmesi belirleyici oldu. Uluslararası pazarlarda talebin iyileştiğine yönelik sinyallerle birlikte yeni ihracat siparişleri şubat ayından beri ilk kez arttı ve toplam yeni siparişleri destekledi. İkinci çeyreğin sonunda üretim ve istihdamdaki yavaşlama daha sınırlı ölçüde gerçekleşti. Yeni siparişlerdeki yavaşlamanın daha düşük oranda gerçekleşmesine bağlı olarak imalatçıların satın alma faaliyetlerindeki gerileme, mayısa göre belirgin bir şekilde daha düşük oranda ve Nisan 2018’den beri en düşük hızda gerçekleşti. Buna bağlı olarak girdi stoklarındaki düşüş de önceki aya göre yavaşladı. Hem girdi maliyetleri hem de nihai ürün fiyatları enflasyonu haziranda hafif çapta azaldı. Türk Lirası’ndaki değer kaybı maliyet yüklerini artırmaya devam etti. Ayrıca nihai ürün fiyatları da yükseldi.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus