İmamoğlu; Saadet Partisi, İYİ Parti ve HDP’yi ziyaret etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi partilerin il başkanlarına ziyaretlerini sürdürüyor. Sabah saatlerinde ilk olarak Saadet Partisi’ni ziyaret eden İmamoğlu, İYİ Parti’den sonra HDP il yönetimiyle de buluştu. İmamoğlu, HDP ziyareti çıkışı “Elbette, imkanım olsa Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek isterim” derken 12 Temmuz’da İBB olarak Anıtkabir’i ziyaret edeceklerini, pazartesi günü de AKP’li ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geleceğini söyledi.

İmamoğlu bugün ilk ziyaretini Saadet Partisi’ne yaptı. İmamoğlu’nu İl Başkanı Abdullah Sevim’in İstanbul dışında olması nedeniyle Başkan Yardımcısı Bülent Kaya karşıladı. İmamoğlu bütün partileri gezeceklerini bir kez daha vurgularken, “Mutlaka bizim siyasi partiler masamız olacak. Bu daimi masamız bizim her zaman sürecimizin içinde var olan, denetleyen, önerilerde bulunan, eleştirilerde bulunan bir mekanizmayı teşkil edecek. Bu oluşum elbette siyasi partilerin verileriyle netleşecek. Bu demokrasinin belki de ilk noktasını oluşturan yerel yönetimlerde toplumun soluklanması toplumun sadece çıkarının sahadaki iş ve işlemlerinin takip edildiği, gerçek yaşamın destekleyen bir anlayışla hareket edilmesine dönük bir anlayışı hakim kılmak istiyoruz. Bu noktada siyasi partilerin varlığı bizi çok rahatlatacak” dedi.

“Saadet Partisi’nin katkısını takdirle izlemekteyim”

Saadet Partisi‘ne özel olarak teşekkür eden İmamoğlu, “Saadet Partisi’nin demokrasiye katkı anlamındaki özgün tavırlarını gerçekten bir vatandaş olarak takdirle izlemekteyim. Bir belediye başkanı ya da bir siyasi kimlik olarak değil. Bu bağlamda Türkiye’nin demokrasi yaşamına bakışları ve ortaya koydukları reflekslerden, gerçekten Türkiye’nin lehine attıkları adımlardan dolayı bir siyasi parti duruşu olarak da kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum” diye konuştu.

Saadet Partisi’ni ziyaret ettikten sonra İYİ Parti‘ye geçen İmamoğlu, İl Başkanı Buğra Kavuncu ve il yönetimiyle bir araya geldi. İYİ Parti’nin ittifakın bir bileşeni olarak, seçim sürecinde tüm gücüyle çalışarak kampanyaya yoğun bir destek verdiğini söyleyen İmamoğlu, “Partinizin her ferdine, il yönetimine ve özellikle Genel Başkan Meral Akşener’e teşekkür ediyorum” dedi.

AKP’den randevu talebi

İmamoğlu, diğer ziyaret taleplerine dair ise şunları söyledi: “MHP’den hâlâ bir geri dönüş almadık. Dün AK Parti’den ilçe belediye başkanlarıyla ziyaretimize gelmek istedikleri iletildi. Pazartesi bir randevu verdik. Belediye başkanlarının ziyareti bizi çok mutlu eder, başımızın üstünde yerleri var. Ama bizim talebimiz başkaydı. Dilerim ve isterim ki, AK Parti siyasi bir parti olarak il merkezinde bizimle buluşmayı kabul ederlerse, siyasetin dilinin tarzının değişmesine dönük toplum talebine cevap vermiş olurlar. Bunu bekliyoruz. Ben beklemiyorum 16 milyon İstanbullu’nun talebi bu.”

12 Temmuz’da Anıtkabir ziyaret edilecek

12 Temmuz’da yapılacak Anıtkabir ziyaretine de değinen İmamoğlu, “Kararımızı verdik, Anıtkabir Komutanlığı ile de irtibata geçtik. Devlet töreni statüsünde, vatandaşların yoğun olmadığı bir saatte İBB’nin kurumsal ziyareti gerçekleşecek. 39 belediye başkanı ve belediye meclis üyeleriyle birlikte yapacağız” dedi.

İYİ Parti ziyaretinin ardından Beyoğlu’ndaki HDP il binasına gelen İmamoğlu, burada HDP İstanbul İl Eş Başkanlarıyla görüştü ve “Hem seçim öncesi hem seçim sonrası beni ilk ziyaret eden kendileri oldular. Bu konuda da teşekkür ediyorum. Bugünkü kabul için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“Demirtaş’ı ziyaret etmek isterim”

İmamoğlu, “Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Sayın Demirtaş’a ben 23 haziran öncesi söylemleri ve ortaya koyduğu teşvikten ve destekten ötürü teşekkürümü etmiştim. Bu tutum ve davranışlar elbette bizim için çok değerli. Zira bu çokça bize de soruldu. Tutuklu ama yani niçin tutuklu? Bunu herkes gibi ben de anlamak istiyorum. Bu bağlamda özellikle hukuk açısından mağdur edilmiş her kim var ise ben yanında olduğumu ve bu sürecin bir an önce bitirilmesi gerektiğini, suçu belli değilken yaratılan ortamda yıllarca hapis yatan insanların hayatlarını kaybettiğini biliyoruz. Daha dün değil evvelsi gün bir Ergenekon süreci yaşandı ve bu süreçte intihar edenler olduğunu biliyoruz. O süreçte hayatlarını kaybedenleri biliyoruz. O süreçte ailelerin yaşamlarının değiştiğini biliyoruz. Hukuka aykırı düzenin insanların hayatını etkilemesini kim kabul edebilir ki? Hiç kimse kabul edemez. Vicdana, hukuka, adalete sığmayan işler bunlar. Bu bakımdan elbette imkan olsa ziyaret etmek isterim. Ama ziyaretlerle ilgili bazı kurallar var. Bizim milletvekilimiz var hapiste. Eren Erdem. Suçu ne? Niye tutuklu mesela? Onun gibi başka vekiller var, gazeteciler var. Bunlar suçluysa, suçunu ortaya koyun. Değilse, bir yargılama süreci varsa bırakın tutuksuz yargılansınlar. Bu kadar net ve basit bir talep. Bu bağlamda umarım herkes için adalet hızlıca yerini bulur. Hak ede herkesin özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus