İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in DEÜ öğrencilerine verdiği desteğe Rektörlükten olumlu yanıt: “İşbirliğinden mutluluk duyarız”

Haber: Satiye Özdemir

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunan fakültenin binası depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle taşınmasına karar vermişti.

Narlıdere’den, Tınaztepe ilçesindeki Rektörlüğün idari binası olarak tasarlanan binaya taşınma kararına, öğrenciler tepki gösterdi. Öğrenciler ve akademisyenler bu binanın güzel sanatlar eğitimi için gerekli şartlara sahip olmadığını gerekçe göstererek kararı protesto etti.

Öğrenciler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘den de destek istedi. Bunun üzerine Başkan Soyer, gecikmeden resmi adımı attı ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bir yazı göndererek gerekli çalışmalar için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek vereceğini belirtti. Belediyenin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Soyer, “Öğrencilerimizin taleplerini yerine getirmek için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Taşınma nedeni şayet depreme karşı hassasiyet ise gerekli fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra fakülte binasını depreme karşı sağlamlaştırmak için gereken desteği verebiliriz. İzmir’in yeniden kültür ve sanatın yoğun olarak üretildiği bir şehir olmasını hayal ediyoruz. Bu doğrultuda kültür ve sanatının üretim alanlarını korumak ve yeni meydanlar açmak asli görevimiz” dedi.

Bunun üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, resmi Twitter hesabından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği önerisini olumlu karşıladığını açıkladı:

Bu işbirliği kapsamında, binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi veya yeniden yapılmasına ilişkin süreci İzmir Büyükşehir Belediyesi üslenecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar