İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in DEÜ öğrencilerine verdiği desteğe Rektörlükten olumlu yanıt: “İşbirliğinden mutluluk duyarız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Satiye Özdemir

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, İzmir’in Narlıdere ilçesinde bulunan fakültenin binası depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle taşınmasına karar vermişti.

Narlıdere’den, Tınaztepe ilçesindeki Rektörlüğün idari binası olarak tasarlanan binaya taşınma kararına, öğrenciler tepki gösterdi. Öğrenciler ve akademisyenler bu binanın güzel sanatlar eğitimi için gerekli şartlara sahip olmadığını gerekçe göstererek kararı protesto etti.

Öğrenciler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘den de destek istedi. Bunun üzerine Başkan Soyer, gecikmeden resmi adımı attı ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bir yazı göndererek gerekli çalışmalar için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek vereceğini belirtti. Belediyenin resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Soyer, “Öğrencilerimizin taleplerini yerine getirmek için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Taşınma nedeni şayet depreme karşı hassasiyet ise gerekli fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra fakülte binasını depreme karşı sağlamlaştırmak için gereken desteği verebiliriz. İzmir’in yeniden kültür ve sanatın yoğun olarak üretildiği bir şehir olmasını hayal ediyoruz. Bu doğrultuda kültür ve sanatının üretim alanlarını korumak ve yeni meydanlar açmak asli görevimiz” dedi.

Bunun üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, resmi Twitter hesabından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği önerisini olumlu karşıladığını açıkladı:

Bu işbirliği kapsamında, binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi veya yeniden yapılmasına ilişkin süreci İzmir Büyükşehir Belediyesi üslenecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus