Demirtaş yargı sürecini anlattı: “Neden siyasi rehine olduğumuzun daha iyi anlaşıldığını umuyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tutuklu bulunan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yargılandığı davaya ve hakkındaki iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “Malum nedenlerle, medyanın önemli bir kısmı duruşmalarımı takip etmiyor. Ancak herkesin gerçekleri bilme hakkı var” dedi ve yargılanma sürecindeki usulsüzleri anlattı.

Yargılanma sürecini “kumpas” olarak nitelendiren Demirtaş, hakkındaki iddiaları madde madde açıkladı. Deliller noktasında pek çok usulsüzlük yapıldığını, bu usulsüzlüklerin ortaya çıktığını, hakkındaki fezlekeyi düzenleyen savcıların, başta Uğur Özcan olmak üzere cemaatten tutuklandığını, tüm bunların Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındığını fakat AYM’nin bu delilleri incelemeyerek başvuruyu reddettiğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de yargılamanın ve tutukluluğun siyasi olduğuna karar vermesine rağmen bu kararın tanınmadığını belirtti.

Demirtaş, açıklamalarını “Neden siyasi rehine olduğumuzun daha da iyi anlaşıldığını umuyoruz” diyerek bitirdi ve anlattıklarının dışındaki tüm iddiaların yalan ve iftira olduğunu söyledi.

Demirtaş’ın yargılanma sürecini anlattığı tweetler şöyle:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus