Bahçeli: “Türkiye’yi heba ettirmeyeceğiz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

”Dışarıdan gelip yenemeyenlerin içeriden çözme denemelerine hâlâ karşı çıkıyoruz. Tarihten ibret aldığını söyleyenlere sormak isterim ki hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür eder miydi? Miadı dolan devlet ve siyaset adamları gözden düşmek şöyle dursun kâh idamlara kâh sürgünlere maruz kalmışlardır. İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Siyaseti kavga ve çıkar çatışmalarının merkez üssü haline getirmenin vahameti hepimize ağır fatura çıkaracaktır. Türk tarihinin çekim alanından koparsak derin uçurumların önümüze açıldığını görmemiz kaçınılmaz hale gelecektir.”

”Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tutmuştur”

“15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümet sisteminin değişmesi, milli birliğin ve beraberliğin sağlanması gerekiyordu. Hızlı bir yönetim sistemine kavuşulmalıydı. TBMM güçlendirilmeliydi. Çıkmaz sokaktan kurtulmak için gereği yapılmalıydı. Bundan dolayı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kurulmuştur. Bu sistemin mimarı Türk milletidir. Cumhur İttifakı yalnızca seçim ittifakı değildir. Türkiye’ye karşı düşmanca müdahaleler karşısında milli bir duruştur. Cumhur İttifakı’nın üzerinde yükseldiği ruh Yenikapı dirilişidir.”

“Hedefimiz Kızıl Elma’dır”

“Milli kararlılık sayesinde Türkiye’nin bölgesinde bileği bükülmez güç haline gelmesi konusunda Cumhur İttifakı 2023 hedeflerine kilitlenmiştir. Hedefimiz Kızıl Elma’dır. […] Tam 1 yıl önce 9 Temmuz 2018’de Sayın Cumhurbaşkanı TBMM’de yemin ederek görevine başlamış ardından kısa süre içinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci bakanlar kurulunu açıklamıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 2053 ve 2071 hedeflerinin temellerini kazacaktır. Geride kalan bir yıllık sürede sistem tutmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde hükümet krizleri yoktur. Yeni hükümet sistemi ile birlikte kalıcı siyasi istikrarın kilidi açılmıştır. Tanzimat’tan bu zamana kadar geçen 180 yıllık sürede elde ettiğimiz tecrübeyle tarihimize en uygun hükümet sistemidir. Sistemin bütün kurum ve kuralları ile oturması olgunlaşma aşamasına geçmesi ana hedefimizdir. Bu hedef için seferber edilecek anayasal imkanların saptanıp en verimli şekilde kullanılması beka düzeyinde önemlidir.”

Kılıçdaroğlu’nun yüreği varsa tek bir numune isimden bahsetsin”

“CHP’nin ucuz siyasi kafasına göre cumhurbaşkanı tarafsız olmalıymış. Sayın Kılıçdaroğlu eğer biliyor ve inanıyorsa Cumhuriyet tarihinde bize tek bir tarafsız cumhurbaşkanı göstersin. Yüreği varsa tek bir numune isimden bahsetsin. Devlet demek hukuk demektir. Sahnenin önünde tarafsız, arkasında siyasi ve ideolojik saiklerle hareket eden cumhurbaşkanları dönemi kapanmıştır […] Yeni sistem olmuştur. CHP’nin takoz koyma hevesleri ters tepecektir. Türkiye’yi heba ettirmeyeceğiz. Hodri meydan, bu vatan bölünmeyecek.”

”Sayın Kılıçdaroğlu için bazen hüzünleniyorum”

“Sayın Kılıçdaroğlu İBB Başkanı’nın ‘hıyarım var’ diyen kim varsa tuz alıp koşmasından anlaşılan biraz ürkmüş, ‘Ne oluyoruz’ sorusunu zannederim kendisine sormaya başlamıştır. Diyor ki eski sisteme dönülmesiyle ilgili bir talebimiz olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu için bazen hüzünleniyorum. Kılıçdaroğlu için çember daralıyor, suyu ısınıyor.”

“Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla başlayan tartışmalar tehlikeli seviyelere ulaşmıştır”

“Hiçbir kurum ve kuruluş milli iradenin önünde ve üstünde değildir. Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla başlayan tartışmaların tehlikeli seviyelere ulaştığı görülmektedir. Merkez Bankası başkanı bir bürokrattır, görevini layıkıyla yapan kalır yapamayan gider. Görevden alınan Merkez Bankası başkanını siper yapıp ekonomide felaket senaryosu yazanlar en hafif tabirle utanmasını kaybetmiş densizlerdir. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı başka bir şey, başkanının kurumsal hedeflere ulaşamadığından dolayı hükümet tasarrufuyla görevden alınması başka bir şeydir. Merkez Bankası başkanı ayrıcalıklı değildir. CHP’li sözcüler dedikodu yapmak yerine, şu sıralar moda haline gelen yeni doğmuş sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir sorusunun cevabını aramaya koyulmalıdırlar. CHP inkar etse de Türkiye ekonomisi saldırı altındadır.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus