Cari denge, mayısta 151 milyon $ fazla verdi, 12 aylık cari işlemler açığı 2.3 milyar $’a geriledi

Mayıs 2019’da cari işlemler hesabı 151 milyon dolar fazla verdi. Böylece cari açık Ocak-Mayıs döneminde 3.14 milyar dolar olurken, 12 aylık cari işlemler açığı ise 2.37 milyar dolara geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mayıs 2019 ödemeler dengesi gelişmelerini şöyle sıraladı:

“Bir önceki yılın Mayıs ayında 6.172 milyon ABD Doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 151 milyon ABD Doları fazla vermiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 2.370 milyon ABD Dolarına gerilemiştir.

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 5.853 milyon ABD Doları azalarak 706 milyon ABD Dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 594 milyon ABD Doları artarak 2.303 milyon ABD Dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Mayıs ayında 1.204 milyon ABD Doları açık vermişken, bu ayda 3.469 milyon ABD Doları fazla vermiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 257 milyon ABD Doları tutarında artarak 1.846 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 194 milyon ABD Doları artarak 1.299 milyon ABD Doları olmuştur.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 104 milyon ABD Doları azalarak 27 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 51 milyon ABD Doları azalarak 204 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 456 milyon ABD Doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 138 milyon ABD Doları ve 369 milyon ABD Doları net satış yaptığı görülmektedir.

Yurtiçi bankalar, yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak 52 milyon ABD Doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlarda 1.511 milyon ABD Doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları 3.989 milyon ABD Doları ve 1.797 milyon ABD Doları net azalış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 616 milyon ABD Doları, 126 milyon ABD Doları ve 524 milyon ABD Doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde bu ayda 3.008 milyon ABD Doları artış gözlenmiştir.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar