ABD, ülkede yaşayan binlerce kayıtdışı göçmene karşı operasyonlara başlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’de İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç ve Gümrük Muhafaza Birimi’nin kayıtdışı göçmenlere karşı tüm ülkede düzenlemesi beklenen operasyon tartışılmaya devam ediyor. Başkan Trump’ın da desteklediği, kayıtdışı göçmenleri tutuklamak amacıyla düzenlenecek olan operasyonların, geçen pazar günü başlaması bekleniyordu. Fakat Trump’ın kendi ekibindeki bazı siyasilerin itirazları sonucunda operasyonlar ertelendi.

Kayıtdışı göçmenlerin önce tutuklanması, sonra da sınır dışı edilmesi amacıyla düzenlenecek operasyonların binlerce göçmeni etkilemesi bekleniyor. New York Times’da yer alan habere göre yetkililer, resmi listelerde adı bulunan kayıtdışı göçmenlerin yanı sıra, baskınlar sırasında yakalanacak olan kayıtdışı göçmenlerin de operasyon kapsamında olacağını bildirdi.

Yüzlerce aileyi de etkilemesi beklenen operasyonların on büyük şehirde düzenlenmesi bekleniyor. Yetkililerin açıklamasına göre, operasyonun hedefinde çoğunlukla yakın zamanda sınırı geçip ABD’ye gelen göçmenler yer alıyor.

Öte yandan, bu baskınlarla ABD yönetiminin hedefine ne kadar ulaşacağı da ayrıca sorgulanıyor. Çocukların ve hatta bebeklerin dahi tutuklanması endişeleriyle anılan operasyonların yakın zamanda düzenleneceği herkes tarafından biliniyor ve kayıtdışı göçmenlerin de operasyonlardan kaçabileceği konuşuluyor. Bununla beraber göçmenlerin avukatlarının da, açacakları davalarla sınır dışı edilme süreçlerini geciktirebilecekleri biliniyor.

ABD Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de Göç ve Gümrük Muhafaza Birimi’nin düzenleyeceği operasyonlara karşı, göçmenler için hakları konusunda Twitter’da bilgilendirici videolar yayımladı.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus