ABD, ülkede yaşayan binlerce kayıtdışı göçmene karşı operasyonlara başlıyor

ABD’de İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç ve Gümrük Muhafaza Birimi’nin kayıtdışı göçmenlere karşı tüm ülkede düzenlemesi beklenen operasyon tartışılmaya devam ediyor. Başkan Trump’ın da desteklediği, kayıtdışı göçmenleri tutuklamak amacıyla düzenlenecek olan operasyonların, geçen pazar günü başlaması bekleniyordu. Fakat Trump’ın kendi ekibindeki bazı siyasilerin itirazları sonucunda operasyonlar ertelendi.

Kayıtdışı göçmenlerin önce tutuklanması, sonra da sınır dışı edilmesi amacıyla düzenlenecek operasyonların binlerce göçmeni etkilemesi bekleniyor. New York Times’da yer alan habere göre yetkililer, resmi listelerde adı bulunan kayıtdışı göçmenlerin yanı sıra, baskınlar sırasında yakalanacak olan kayıtdışı göçmenlerin de operasyon kapsamında olacağını bildirdi.

Yüzlerce aileyi de etkilemesi beklenen operasyonların on büyük şehirde düzenlenmesi bekleniyor. Yetkililerin açıklamasına göre, operasyonun hedefinde çoğunlukla yakın zamanda sınırı geçip ABD’ye gelen göçmenler yer alıyor.

Öte yandan, bu baskınlarla ABD yönetiminin hedefine ne kadar ulaşacağı da ayrıca sorgulanıyor. Çocukların ve hatta bebeklerin dahi tutuklanması endişeleriyle anılan operasyonların yakın zamanda düzenleneceği herkes tarafından biliniyor ve kayıtdışı göçmenlerin de operasyonlardan kaçabileceği konuşuluyor. Bununla beraber göçmenlerin avukatlarının da, açacakları davalarla sınır dışı edilme süreçlerini geciktirebilecekleri biliniyor.

ABD Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de Göç ve Gümrük Muhafaza Birimi’nin düzenleyeceği operasyonlara karşı, göçmenler için hakları konusunda Twitter’da bilgilendirici videolar yayımladı.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar