Dengir Mir Mehmet Fırat yaşamını yitirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

HDP İstanbul İl Örgütü’nden yapılan açıklamada, “Önceki dönem Mersin milletvekilimizden Dengir Mir Mehmet Fırat, bu sabaha karşı Ankara Bayındır Hastahanesinde yaşamını yitirmiştir. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz” denildi. Fırat, Ankara’da bulunan Bayındır Hastanesi’nde bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu.

Fırat’ın cenazesi Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde ikindi vaktinde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecek.

Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?

8 Ağustos 1943’te Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde doğan Dengir Mir Mehmet Fırat Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuydu. AK Parti Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer alan ve Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunan Fırat, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

AK Parti’den 21’inci dönem Adıyaman, 22’nci dönem Mersin, 23’üncü dönem Adana milletvekili olan Fırat, 8 Kasım 2008’de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ile birlikte MYK ve MKYK üyeliklerinden istifa etti.

2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği görevini yürüten ve partideki görevlerinden istifasına rağmen AK Parti üyeliği süren Fırat, 28 Temmuz 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen önce partisinden ayrıldığını duyurdu.

Fırat, 2015 genel seçimlerinde HDP’den 25’inci dönem Mersin milletvekili seçildi.

TBMM’nin 21’inci döneminde Meclis Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan Fırat, 21 ve 22’inci dönemde de Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu.

İyi düzeyde İngilizce bilen Fırat, evli ve iki çocuk babasıydı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus