Sanayide üretim kıpırdıyor: Yıllıkta yüzde 1,3 azaldı, aylıkta yüzde 1,3 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretim endeksinin Mayıs 2019 sonuçlarını açıkladı. Buna göre mayısta sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 oranında azaldı, bir önceki aya göre ise yüzde 1,3 oranında arttı. Sanayi üretimi nisanda, yıllık yüzde 4 azalmıştı.

Grafik: TÜİK

Endeks verileri sanayinin alt sektörleri açısından incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,8 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 4,1 arttığı görülüyor.

Verilere aylık bazda bakıldığında ise mayıs ayında nisana göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 5,2 sanayi sektörü endeksinin yüzde 1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin de yüzde 2,9 arttığı görülüyor.

Grafik:TÜİK

Öte yandan, mal grupları itibariyle endeks verileri de şöyle: 

Ara malı üretimi, yıllık bazda yüzde 6,7 oranında azalırken aylık bazda yüzde 0,4 oranında arttı. 

Dayanıklı tüketim malı üretimi, yıllık yüzde 2,1 oranında, aylık yüzde 0,5 oranında azaldı.

Dayanıksız tüketim malı üretimi, yıllık yüzde 0,9 oranında arterken aylık yüzde 0,7 oranında azaldı.

Enerji üretimi, yıllık yüzde 7,7, aylık yüzde 2 oranında arttı.

Sermaye malı üretimi, yıllık yüzde 3,4 oranında, aylık yüzde 6,5 oranında arttı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar