Almanya’nın en çok silah sattığı ülke Türkiye: 2019’un ilk dört ayındaki sevkiyatın değeri 184 milyon euro

Alman Federal Meclisi Sol Parti Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen’in soru önergesi üzerine Ekonomi Bakanlığı’nın verileri Alman savunma sanayinin bir numaralı müşterisinin yine Türkiye olduğunu ortaya koydu. Buna göre Almanya 2019’un ilk dört ayında Türkiye’ye 184 milyon euro değerinde silah sattı. Bu miktar Almanya’nın ilk dört ayda yaptığı toplam silah ve askeri malzeme sevkiyatının yüzde 60’ına karşılık geliyor.

Alman Ekonomi Bakanlığı, soru önergesini yanıtlarken sözkonusu dönemde Türkiye’ye sadece donanmayla ilgili sevkiyatı yapıldığını bildirmiş. 184 milyon euroluk alımın da, Alman ThyssenKrupp Denizcilik Sistemleri (TKMS) şirketinin katılımıyla Türkiye’de yapılmakta olan Ankara’nın Reis adını verdiği altı adet 214-sınıfı denizaltılarda kullanılan malzemelerle ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Almanya’dan Türkiye’ye geçen yıl 242 milyon 800 bin euro değerinde silah sevkiyatı gerçekleşti. Bu   rakam da geçen yıl Alman silah ihracatının yaklaşık üçte birini oluşturdu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar