Trump: “Türkiye S-400’lere mecbur kaldı; şimdi F-35’leri satamayacağız, bu adil değil”

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi parçalarının teslim edilmeye başlamasından dört gün sonra ilk kez bugün konuya dair açıklama yaptı. Mevcut durumu “çetrefil” sözcüğü ile tarif eden Trump, her iki tarafın da durumunun zor olduğunu söyledi. Ankara ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Trump yaptırım uygulamaya gönülsüz olduğunu hissettirdi ancak Türkiye’nin, Rusya’dan S-400’leri satın alması nedeniyle artık F-35 savaş uçağı satın almasının mümkün olamayacağını da belirtti.

Barack Obama döneminde Türkiye’ye Patriot füzelerinin satılmamasını eleştiren Trump, “Türkiye’nin bizimle çok iyi olduğu bir durumdayız ve şimdi onlara, başka bir füze sistemi almaya mecbur kaldıkları için, F-35 satmayacağız, diyoruz” dedi ve ekledi: “içinde bulundukları durum çok zor, bizim de ABD’de içine sokulduğumuz durum çok zor… Yine de üzerine çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz, ama hiç de adil değil.” Trump her şeye rağmen Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile iyi ilişkileri olduğunu da vurguladı.

Trump’ın bu açıklamasından kısa süre önce ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper de, görev onay süreci için ifade verdiği Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’ne Ankara’nın S-400 alma kararının hayal kırıklığına neden olduğunu söylemiş ve Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’lere sahip olamayacağını yinelemişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar