Trump: “Türkiye S-400’lere mecbur kaldı; şimdi F-35’leri satamayacağız, bu adil değil”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi parçalarının teslim edilmeye başlamasından dört gün sonra ilk kez bugün konuya dair açıklama yaptı. Mevcut durumu “çetrefil” sözcüğü ile tarif eden Trump, her iki tarafın da durumunun zor olduğunu söyledi. Ankara ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Trump yaptırım uygulamaya gönülsüz olduğunu hissettirdi ancak Türkiye’nin, Rusya’dan S-400’leri satın alması nedeniyle artık F-35 savaş uçağı satın almasının mümkün olamayacağını da belirtti.

Barack Obama döneminde Türkiye’ye Patriot füzelerinin satılmamasını eleştiren Trump, “Türkiye’nin bizimle çok iyi olduğu bir durumdayız ve şimdi onlara, başka bir füze sistemi almaya mecbur kaldıkları için, F-35 satmayacağız, diyoruz” dedi ve ekledi: “içinde bulundukları durum çok zor, bizim de ABD’de içine sokulduğumuz durum çok zor… Yine de üzerine çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz, ama hiç de adil değil.” Trump her şeye rağmen Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile iyi ilişkileri olduğunu da vurguladı.

Trump’ın bu açıklamasından kısa süre önce ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper de, görev onay süreci için ifade verdiği Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’ne Ankara’nın S-400 alma kararının hayal kırıklığına neden olduğunu söylemiş ve Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’lere sahip olamayacağını yinelemişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus