Yolsuzluk suçlaması ile aranan Peru eski Cumhurbaşkanı ABD’de yakalandı

Peru Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Odebrecht şirketinden rüşvet aldığı için 18 ay hapis cezasına çarptırılan Alejandro Toledo, ABD’de yakalandı.

Peru Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre eski Peru Cumhurbaşkanı Toledo ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yakalandı. Peru ve Amerika arasında suçlu iadesi anlaşması sayesinde eski Cumhurbaşkanı en kısa sürede Peru’ya götürülecek.

Kaliforniya’da davaya bakan Sulh Hakimi Thomas Hixson, Toledo’nun Cuma günü görülecek bir sonraki mahkemesine kadar tutukluluğuna karar verdi.

Toledo’nun avukatı Heriberto Benitez ise “Müvekkilim Peru’da siyasi baskı ile karşı karşıya kalıyor. Mahkemede bu baskıyı göstermeye çalışacağız.” dedi. Toledo hakkında yolsuzluk yaptığına ilişkin dava Peru’da yeniden görülecek.

Odebrecht yolsuzluk davasında adı geçiyor

2001-2006 arasında Peru Cumhurbaşkanlığı görevini yapan Toledo, ülkesi Peru’da yapılması planlanan otoyol projesi için Odebrecht adlı Brezilya menşeili şirketten 20 milyon dolar rüşvet aldığı iddia ediliyor. 2017 yılında görülen davada mahkeme Toledo hakkında 18 ay hapis cezası vermişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar