ABD’de tutuklu bulunan Halkbank eski yöneticisi Hakan Atilla tahliye edildi

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının yasadışı yollarla delinmesine ilişkin davada 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tahliye oldu.

Kamuoyunda “Reza Zarrab davası” olarak bilinen davada Atilla’ya “ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma”, “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma”, “bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma”, “bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurma”, “kara para aklama” ve “kara para aklamak için kumpas kurma” suçlamaları yöneltilmişti.

Dava öncesinde tutuklanan Türkiye, İran ve Makedonya vatandaşı Reza Zarrab ise yargılama süreci başlamadan savcılıkla anlaşarak suçunu kabul etmiş ve yargı sürecinde iddia makamı adına tanıklık yapmıştı.

Atilla’nın tahliyesinin ardından Türkiye’ye sınır dışı edilmesi bekleniyor. Eski Halkbank genel müdür yardımcısının avukatı Halil Uzun, sınır dışı işlemlerinin 2-3 gün sürmesini beklediklerini, açtıkları temyiz davasının ise Atilla Türkiye’ye döndükten sonra da devam edeceğini söyledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar