Fitch, 14 Türk bankasının kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 14 Türk bankasının kredi notunu düşürdüğünü ve görünümlerini de negatif olarak güncellediğini duyurdu.

Fitch Ratings, 12 yabancı sermayeli Türk bankası ve bağlı ortaklıkları ile devlet bankası Türkiye İhraç Kredi Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası’nın “desteğe dayalı uzun vadeli yabancı para ihracı varsayılan değerleri”ni düşürdü. Kuruluş ayrıca, 22 bankanın ve iştiraklerinin “uzun vadeli yerel para birimi” derecelerini de düşürdü. Fitch tüm bankaların “uzun vadeli görünüm”ünü de “negatif” olarak güncelledi. Açıklamada “Yabancı sermayeli Türk bankalarının kredi notlarının düşürülmesi, Türkiye’nin dış finansmanında belirgin bir bozulma olması durumunda bankacılık sektöründe devlet müdahalesi riskinin arttığını göstermektedir” denildi.

Fitch Ratings’in bu kararı, 12 Temmuz 2019’da Türkiye’nin ülke kredi notunun düşürülmesinin ardından geldi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar