Muhalefet adayları Moskova Belediye Meclisi seçimlerinden men edildi

Rusya’da 8 Eylül’de yapılması beklenen Moskova yerel seçimleri yaklaşırken Seçim Konseyi, “geçersiz imza” verdikleri gerekçesi ile muhalefet kanadından 27 adayın seçime katılmasına izin vermediğini açıkladı. Katılımı yasaklanan adaylar, liberal partilerin adayları ve muhalefetin en güçlü isimlerinden biri olan Aleksey Navalnıy’a yakın isimler.

45 sandalyeden oluşan Moskova Belediye Meclisi’nde şu an yalnızca yedi muhalefet adayı bulunuyor. Moskova Seçim Konseyi’nin bu kararı büyük tepkilere neden oldu. Muhalefetin içindeki kuvvetli liberal adaylardan İlya Yaşin’in yanı sıra, katılımı engellenmiş birçok aday tepkilerini göstermekten kaçınmıyor. Adaylığı yasaklanan Lyubov Sobol, geçen pazar günü açlık grevi eylemine başladığını duyurdu. Diğer adaylar ise kararı protesto etmek için şehir merkezinde toplantılar düzenliyor. Pazar günü tüm adayların seçime katılabilmesi için düzenlenen bir yürüyüşte polis müdahalesinin ardından birçok eylemci gözaltına alındı.

Muhalefet adaylarının 20 Temmuz Cumartesi günü Moskova’da büyük bir yürüyüş düzenlemesi bekleniyor.

Haberi derleyen: Cem Taylan & Oğuzhan Biderci

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar