Times: “Türkiye’nin S-400 alımı NATO için çok ciddi sorun teşkil ediyor”

İngiltere’de yayınlanan Times gazetesine göre Türkiye, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemini topraklarına yerleştirmekle, NATO daimi üyeliğini tartışmaya açmış oldu. “NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanan” sistemin Ankara tarafından satın alınmasını başyazısında değerlendiren Times, Batı’nın bu durumun yarattığı tehditlere karşı önlem alması gerektiğini yazıyor. Ancak gazete, stratejik öneme sahip Türkiye ile ilişkilerin bozulmaması için adımların dikkatli atılmasını salık veriyor ve “Türkiye, Erdoğan gittikten sonra da jeopolitik olarak önemli bir ülke olarak kalacak” vurgusu yapıyor.

Gazetenin iç sayfalarında ise, üst düzey Amerikalı yetkililerden alınan görüşlerle oluşturulmuş haberde, Türkiye ile yaşanan F-35/S-400 krizinin NATO için çok ciddi bir sorun olduğu vurgulanıyor. Haberde ABD Eski Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Jack Keane, “S-400 sistemini satın almak, NATO’nun Rusya askeri sistemlerine karşı izlediği politikayı gerçekten tehlikeye atıyor ve bu kabul edilir bir durum değil. On yıllar boyunca NATO ülkeleri arasında böyle bir gerilim yaşamamıştık” değerlendirmesini yapıyor. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da “ABD ile Türkiye arasındaki kriz derin ve uzun sürebilir” diyor ve NATO’nun İncirlik hava üssünü kullanımına dair de soru işaretlerinin oluştuğuna dikkat çekiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar