Yemen’den çekilen Birleşik Arap Emirlikleri, Nijer’e askeri üs kuracak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kısa süre önce ordusunu Yemen’den çektiğini duyuran Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yabancı ülkelere üs kurmaya devam ediyor. BAE bu sefer de Nijer’e odaklandı.

BAE’nin Nijer’de askeri üs kurulması için uzun süredir gerçekleştirilen görüşmelerde son aşamaya gelindi. Detaylarda da anlaşıldıktan sonra önümüzdeki aylarda BAE’nin Nijer’in kuzeyine, Cezayir ve Libya sınırına bir askeri üs kurması planlanıyor.  

Suudi Arabistan ve BAE’nin, İran destekli Husiler’e karşı Yemen’i geri almak için başlattığı savaş 2015’te başladı. BAE bu ay başında Yemen’den askeri gücünü çektiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler, BAE’nin geri çekilmesini bölgedeki huzurun ve güvenliğin sağlanabilmesi için önemli bir adım olarak değerlendirmişti. Suudi Arabistan’ın bölgede tek kaldığı için yaşadığı güç kaybının Prens Muhammed bin Salman’ı Husiler ile uzlaşmaya varmaya zorlayacağını umuluyor. Prens, uzun süredir sivil halk üzerinde yıkıcı etkileri olan politikalar uyguladığı için şiddetli şekilde eleştiriliyordu. Bu yüzden uzlaşmaya gitmesi bekleniyor.

BAE, Fransa, ABD ve Almanya’nın ardından Nijer’e askeri üs kuran dördüncü ülke olacak. BAE’nin halihazırda Somaliland, Eritre, Yemen’de ve Libya’da askeri üssü bulunuyor.

Bu durumun Nijer’in Libya, Cezayir, Mali ve Burkina Faso gibi ülkelerle ilişkisini etkilemesi bekleniyor. Bölge uzmanlarına göre BAE; Sahel bölgesindeki terör olayları veya Nijer’deki karışıklıkla ilgilenmiyor ve müdahil olmayı düşünmüyor. BAE, Nijer’in kuzeyindeki Libya sınırında elde edeceği askeri güçle, Halife Haftar’a daha çok destek vermeyi amaçlıyor.

Yemen’deki değişimler sonrası Nijer’de bir BAE üssünün kurulması, bölgede güç dengelerini değiştirecek gibi görünüyor. BAE ve müttefikleri Suudi Arabistan ve Mısır ile, Libya Ordusunu destekleyen Türkiye ve Katar gibi ülkeler arasındaki rekabetin artması bekleniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus