Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB ile yapılan geri kabul anlaşmasının askıya alındığını açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber kanalında katıldığı programda Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının askıya alındığını söyledi. Çavuşoğlu “Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi aynı anda yürürlüğe girecek. Geri kabul anlaşmasını askıya aldık” diye konuştu.

2016 yılında imzalanan ‘geri kabul’ anlaşması çerçevesinde, Türkiye kendi topraklarından AB ülkelerine geçen sığınmacıları geri almayı, AB de Türkiye’ye mali yardım yapmayı taahhüt etti. AB’nin Türkiye ile imzaladığı mülteci geri kabul anlaşmasının şartlarından biri de Türkiye’ye vize serbestisi tanınmasıydı.

AB ise vize serbestisi için Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 72 kriteri yerine getirmediği gerekçesiyle vize serbestisini tanımadı. Türkiye ayrıca, AB’yi taahhüt ettiği mali yardımları da yapmamakla suçluyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar