Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “Önceliğimiz Kıbrıs’ta Türk işgalini sonlandırmak”

Göreve geldikten sonra ilk resmi ziyaretini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, hükümetinin önceliğinin “Kıbrıs’ın Türkiye tarafından işgalini sonlandırmak” olduğunu söyledi.

Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldikten sonra açıklama yapan Miçotakis, Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın birleşmesinin “Türk askerleri adayı terk etmeden tasavvur edilemez” olduğunu savundu, buna karşılık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile GKRY lideri Anastasiadis’in 9 Ağustos’ta yapacakları görüşme konusunda “iyimserlik” beyan etti.

Miçotakis, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri konusunda “gerginliği tırmandırması” halinde, Rum Yönetimi’nin destek için sadece Atina’ya değil “Avrupa Birliği’ne de” güvenebileceğini belirtti.

Yunanistan’da 7 Temmuz’da gerçekleştirilen erken seçimlerin ardından Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi partisi, tek başına iktidara gelmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar