Hindistan talakı resmen yasakladı, bazı İslami kuruluşlar karara tepki gösterdi

Hindistan parlamentosu, Müslüman erkeklerin üç kez “boş ol” demesi ile boşanmasına izin veren uygulamayı (talak) yasakladı. Parlamentoda kabul edilen yeni yasa, Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Hindistan Adalet Bakanı Ravi Shankar Prasad, Müslüman kadınlar için “tarihi bir gün” yaşandığını belirtti:

“Bu, tarihi bir gün. Müslüman kadınlara karşı bir adaletsizlik söz konusuydu ama Hindistan parlamentosu onlara adalet sağladı.”

Yeni yasa “talak” olarak bilinen uygulamayı yasaklıyor ve yasağa uyulmaması halinde üç yıl hapis cezası öngörüyor.

Bazı Müslüman gruplar karara tepki gösterdi. Muhalefetteki Tüm Hindistan Müslüman Birliği partisinin milletvekillerinden Asaduddin Owaisi, hükümetin Müslümanları hedef aldığını iddia etti. Müslüman örgütler ise bu tarz kararların siyasiler değil, dini liderler tarafından ele alınması gerektiğini savundu.

Hindistan, talak uygulamasıa anayasasında yer veren az sayıdaki ülkeden biriydi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar