Romanya’da halk, polisin ihmali yüzünden öldürülen genç kız için ayaklandı

Romanya’da genç kızın ölümüyle ortaya çıkan ihmalden sonra halk, hükümeti protesto etmek için sokaklara çıktı. Olaylardan sonra İçişleri Bakanı istifa etti.

Evine dönmek için Caracal kentinde otostop çekerken kaçırılan 15 yaşındaki Alexandra Macesanu, kaçırıldıktan sonra yardım istemek için polisi aradı. Üç kez aramasına rağmen, polis güçleri olaya zamanında müdahale edemedi. Genç kıza ancak 19 saat sonra, öldürüldükten sonra ulaşıldı. Alexandra’nın, öldürülmeden önce polisle yaptığı son konuşmasında, “O geliyor” diye çığlık attığı ortaya çıktı.  

Polis, genç kızın yardım çığlığını ciddiye almamakla ve harekete geçmekte çok geç kalmakla suçlanıyor.

Aynı bölgede nisan ayında 19 yaşındaki Luiza Melencu için de kayıp bildiriminde bulunulmuştu.

Caracal’da yakalanan katil Gheorghe Dinca (65), sorguda hem Alexandra’yı hem de Luiza’yı aynı şekilde öldürdüğünü itiraf etti.

Tepkiler sonucunda henüz altı gün önce göreve gelmiş olan İçişleri Bakanı Nicolae Moga istifa etti.

Olayın ortaya çıkmasının ardından, onbinlerce Romanyalı, hükümeti protesto etmek için cumartesi gününden beri sokaklarda eylemlerine devam ediyor. Vatandaşlar iki genç kızın ölümünden polis teşkilatından ziyade, Demokratlar tarafından yönetilen hükümeti sorumlu tutuyor. Protestocular, hükümetin rüşvetle mücadele dahil tüm suçla mücadele mekanizmasını işlevsiz haline getirdiğini ve bunun sorumlusunun Demokratlar olduğunu iddia ediyor.

Sokaklarda “beceriksiz hükümetin” istifa etmesi talebi dile getirildi. İçişleri Bakanlığı önünde de, öldürülen iki genç kız için çiçekler ve mumlarla anma düzenlendi.

Yaşananların ardından polis teşkilatına soruşturma açıldı. Soruşturmada güvenlik güçlerinin politik sebeplerden dolayı az fonlandığı, polislerin gerektiği kadar eğitim almadığı ve polis ekipmanlarının yetersizliği ortaya çıktı. Soruşturmanın ardından Romanya polis amiri ve teşkilattaki bazı üst düzey yöneticilerin görevlerine son verildi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, soruşturmanın polis teşkilatındaki eksiklikleri tespit etmek amacıyla ilerlediğini açıkladı. Alexandra’nın çağrısına neden zamanında cevap verilmediği ve kayıp çocukların aranmasıyla ilgili protokollerdeki eksiklikler ise soruşturma dışı tutuldu.

Cumhurbaşkanı Iohannis, meclisten ağustos sonuna kadar kamu güvenliği sistemlerinde işbirliğini artırmayı, geri dönüş mekanizmasının düzeltilmesini ve acil durum hattının konum bulma teknolojisinin iyileştirilmesini talep etti.

Bazı protestocular “Polis öldürür” ve “Kadına şiddete son” yazılı pankartlar taşıdı.

Euronews’e konuşan Romanya polis teşkilatından ismini vermek istemeyen bir yetkili, skandalın nasıl yaşandığıyla ilgili ipuçları verdi:

“Polis memurları birçok açıdan hatalı davrandı. Genç kızın kaybolmasını ciddiye almadılar çünkü ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlardı. Bu konuda eğitimli değillerdi, konum tespit sistemlerinin nasıl çalıştığını bilmiyorlardı. Konum tespit sistemleri de oldukça eski ve işe yaramıyor.”

Alexandra ve Luiza’nın ölümü, polis güçlerinin yetersizliğinin yanı sıra, başka bir sorunu da gün yüzüne çıkardı. Romanya’da toplu taşıma özellikle küçük şehirlerde oldukça yetersiz, bu yüzden birçok insan otostop çekmek zorunda kalıyor. Fakat hükümet, bununla ilgili bir çalışma yapılıp yapmayacağıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar