ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimini yeterli bulmadı: “Hayal kırıklığına uğradım”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 11 yıl sonra gerçekleştirdiği faiz indirimini yeterli bulmadı. Bir tweet atan Trump, FED Başkanı Jerome Powell’ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını duyurdu:

Trump, Twitter dizisinde “Piyasanın FED ve Jay Powell’dan duymak istediği bunun Çin, Avrupa Birliği ve diğer ülkelere ayak uydurabilecek uzun ve agresif bir faiz indirimi döngüsünün başlangıcı olacağı idi. Powell her zaman olduğu gibi bizi hayal kırıklığına uğrattı, ama en azından zaten en başında hiç başlamaması gereken parasal sıkılaştırmayı bitiriyor. Enflasyon yok. Biz zaten kazanıyoruz. Ancak kesinlikle FED’den pek bir yardım almıyorum” dedi.

FED’in faiz indirimi ABD Başkanı Trump’ı tatmin etmedi.

11 yıl sonra ilk indirim

Amerikan Merkez Bankası FED, 2008’den bu yana ilk kez faiz indirimine gitti ve faizlerde 0,25’lik indirim yaptı. Karar oybirliğiyle alınmadı. Bankanın, faiz oranlarını belirlemekten sorumlu kurulu Serbest Pazar Komitesi’nin iki üyesi, faiz indirimine karşı çıktı. Aralarında Başkan Jerome Powell ve Başkan Yardımcısı John Williams’ın da bulunduğu sekiz üye ise karara destek verdi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell

Powell: Faiz indirme baskısına boyun eğmedik

Powell indirimin ardından yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin yılın ilk altı ayında sağlıklı bir hızla büyüdüğünü söyledi, küresel ekonomideki zayıf büyümenin FED’in kararında rol oynadığını vurguladı.

Powell ayrıca, Çin ile girişilen ticaret savaşının hâkim olduğu Vaşington’un ticaret politikasını eleştirmenin FED’in işi olmadığını belirtti. Powell, Başkan Trump’ın faiz indirme baskısına boyun eğdikleri yönündeki eleştirileri de reddetti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus