İngiltere’nin ilk başörtülü jokeyi Khadijah Mellah, katıldığı yarışın şampiyonu oldu

Londra’daki Goodwood yarışlarını kazanan Khadijah Mellah tarih yazdı. Mellah, büyük bir yarış organizasyonunda başörtüsü ile yarışıp kazanan ilk isim oldu. Mellah aynı zamanda, İngiltere tarihinde at yarışlarında mücadele eden ilk Müslüman jokey.

Perşembe günü yapılan yarış büyük mücadeleye sahne oldu. 12 atın katıldığı yarışta, Khadijah Mellah’ın bindiği Haverland finişi ilk geçen at oldu.

18 yaşındaki Mellah, nisan ayına kadar daha önce hiç ata binmediğini ve galibiyetinin “masalsı” olduğunu söyledi.

Mellah’ın yarış sonrası ilk sözleri, “Müslüman kadınlar üzerinde önyargılar mevcut. Mücadeleci sporlarda yarışamayacakları ve kazanma hayalleri olmadığı düşünülüyor. Kadınların başarabileceklerini ve nelerde iyi olduklarını gösterebildiğim için çok mutluyum” oldu.

İngiltere Müslüman Kadınlar Spor Vakfı ise Mellah’ın zaferini oldukça geç gelen ama çok sevindirici bir gelişme diye değerlendirdi: “Khadijah gibi rol modelleri olması önemli. Özellikle genç Müslüman kadınlar için. Onun gibiler gençlere başarının önünde hiçbir bariyer ve sınır olmadığını gösteriyor.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar