Güney Kıbrıs’ta bir rahip aleyhinde homofobik söylemleri nedeniyle soruşturma açıldı

Guardian’ın haberine göre Güney Kıbrıs polisi, bir rahibe homofobik söylemleri sebebiyle soruşturma açtı. Ülke başsavcısının talebi üzerine, müfettişler sözkonusu rahibin söylemlerinin nefret suçu kapsamına alınıp alınamayacağını araştıracak.

İsminin Neophytos olduğu öğrenilen rahip, vaazlarında “hamile kadınlar cinsel ilişkiye girerse çocuğun eşcinsel olacağını” ve “eşcinsel erkeklerin kokularından ayırt edilebileceğini” söylemişti.

Hükümet, rahibin söylemlerinin “Kıbrıslılar’ın onuruna ve eşitliğine saldırı” olduğunu açıkladı ve kınadı. LGBTIQ aktivistleri ise rahibe disiplin soruşturması açılmasını talep etti.

Kıbrıslı bazı aktivistler kilisenin ülkedeki etkisine dikkat çekti. Gazeteye konuşan bir aktivist, kilisenin söylemlerinin “yolunu bulmakta zorlanan gençler” üzerinde travmatik etkiler yarattığını söyledi. Başka bir aktivist ise bazı rahiplerin insanların eşcinsellikten kurtulmaları için “terapiler” düzenlediğini ve bunların gençlerin intihar etmesine sebep olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanının azınlıklar ve sosyal çeşitlilik konusundaki danışmanı Kostas Gavrielides, rahibin söylemlerinin herhangi bir bilimsel temelinin olmadığını söylerken, argümanlarının eşcinsel bireyler ve ailelerine yönelik nefreti artırdığını dile getirdi.

Güney Kıbrıs, eşcinselliği yasadışı olmaktan en son çıkaran Avrupa Birliği (AB) üyesi. Brüksel’in de baskısıyla 1998’deki AB’ye uyum çalışmaları sırasında eşcinselliği yasadışı ilan eden kanunları iptal etti. Dört yıl önce kanunlarına nefret suçunu da dahil eden Güney Kıbrıs’ta henüz homofobik ya da transfobik bir söylem hakkında yasal bir işlem yapılmış değil.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar