Soli Özel ile söyleşi: “ABD’nin Suriye’de tutarlı bir pozisyonunun olmaması pazarlıklarda ‘kağıttan kaplan’ gibi algılanmasına neden oluyor olabilir”

Türkiye uzunca bir süredir ABD’yi “güvenli bölge” adı altında YPG’yi Suriye’nin kuzeydoğusundan çekecek bir formüle ikna etmeye çalışıyor. Taraflar bugüne kadarki görüşmelerde sözkonusu güvenli bölgeyi kimin kontrol edeceğinden, bölgenin kaç kilometre derinlikte olacağına kadar pek çok konuda uzlaşamamıştı. Türkiye’nin talepleri karşılanmazsa bölgeye tek taraflı operasyon düzenleme tehdidi devam ederken, dün ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin tek taraflı harekâtını engellemeye çalıştıklarını söyledi. Bugün ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan, “Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahede ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti” açıklaması geldi. Uzlaşma sağlanamazsa Türkiye ABD’ye rağmen tek taraflı bir operasyona girer mi? ABD ile Türkiye’nin pazarlıkları güvenli bölge meselesi ile sınırlı mı? Konuyu Kadir Has Üniversitesi öğretim üyelerinden Soli Özel ile konuştuk.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar