İmamoğlu’ndan eleştirilen İSBAK müdürü hakkında açıklama: “Siyasi ve bunun gibi birtakım unsurlara takılmadık”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün İBB çalışanlarıyla Saraçhane’deki binanın bahçesinde bayramlaştı. “Bayramda İstanbul’u dolaşmak istiyorum” diyen İmamoğlu, İSBAK’a müdür olarak atanan ve çok eleştirilen Bahaddin Yetkin hakkında ise “Siyasi ve bunun gibi birtakım unsurlara takılmadık. Başarı, beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Saraçhane’deki merkez binanın bahçesinde çalışma arkadaşlarıyla bayramlaştı, sonra içeri geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dün iştiraklere yeni müdürler atanmış, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.’ye (İSBAK) atanan Bahaddin Yetkin ise sosyal medyada eleştirilere sebep olmuştu. Çünkü Yetkin’in geçmişte AKP Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı yapıp 2011’de AKP’den milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca Yetkin’in sosyal medya paylaşımları da çok eleştirildi.

“Başarı, beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik”

İmamoğlu bu konudaki eleştirilere karşı şunları söyledi: “İSBAK’ta devam etme değil, yeni bir arkadaşımız. Şunu söyleyeyim arkadaşlarımızın yaptığı incelemeler liyakat ve tecrübe üzerineydi. Ve bu kavramlar üzerinden hareketle tercihler yapıldı. Bize sunuldu. Biz de detayı ile inceledik, baktık. Arkadaşlarımızla sohbet ettik. Daha önce sahada konuştuğumuz gibi siyasi ve bunun gibi birtakım unsurlara takılmadık. Başarı, beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik. Atamalar da bu yönde yapıldı. Devam etme kararı verdiğimiz bir kısım arkadaşlarımızla devam ediyoruz. Bir kısım boşta duran sekize yakın iştirakimiz var henüz atama yapmadığımız. Çalışmalarımız sürüyor. Bu bir insan kaynağını değerlendirme metodu. Baktığımız tek pencere liyakat, başarı, beceri her zaman söylüyorum. Tespit ettiğimiz arkadaşlarımız kadar başarılı yüzlerce binlerce insan da olabilir. Elimize gelen, bizimle görüşen, farklı referanslarla bizimle buluşan arkadaşlarımız da. Ölçüt değerlendirmemizden bahsediyorum. İnşallah her birisi başarılı olur. Baktığımız pencere bu.

Ravza Kavakçı sorusu

İmamoğlu, AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı ile ilgili gelen eleştirilere ve geçmiş dönemde buna benzer bir durum olup olmadığı hakkındaki soruya ise şöyle yanıt verdi: “Mümkündür. Buna bakıyoruz. Çünkü bu şekilde burslandırılmış kişilerin bir dayanağı olmalı. Kuruma bir becerisini sunma ile ilgili bir hedef koymalı. Siyasal iletişim, bulunduğu kurumla çok ilişkili bir hedef değil. Bu birincisi etik tarafı. Diğer tarafı ise bu kuruma borcu var. Buna da hukukçu arkadaşlarım bakıyorlar. İdari müfettişler bakıyorlar. Varsa ortada bir terslik kendisine tebliğler yapılacak. Ama onun ötesinde bu tarz uygulamalar var mıdır? Mümkün; bakıyoruz, inceliyoruz. Bize gelen ihbarları inceliyor, tarama da yapıyoruz. Bu kolay bir iş değil. 85 bine yakın çalışanı olan, 28 iştiraki olan. Bu sadece belediye üzerinden de yönetilmiyor. Bahsettiğiniz konu bir iştirak üzerinden yapılmış bir işlem. İştiraklere yöneticilerimizi daha yeni atadık. Tümüyle bir teftişe ihtiyacı var kurumun.”

“Bayramda sokaktayım”

Ağustos sonu itibariyle iştiraklerle ilgili hiçbir sorunun kalmayacağının altını çizen İmamoğlu son olarak bayramda sokaklarda olacağını söyledi: “Kendimi gizlemeyeceğim. Ama bu bir fikir, ‘Böyle bir şey yapmalı mıyız’ diye bakacağız. Başarabilir miyim? Emin değilim. Biraz kıyafetim değişecek, onu söyleyeyim. Biraz daha spor kıyafetle, bolca yürümeli biçimde İstanbul’u dolaşmak istiyorum. Bazı alanları trafik yokken, tatildeyken insanlar gözlemler yapmak istiyorum. Birçok yer var kayda aldığımız. Ne kadarını başarabilirim, bilmiyorum. Ama yoğun bir dört günlük bir program var. Zira üçüncü gün UEFA heyetine bir yemeğimiz var. Dördüncü günü İngiltere’nin iki takımını Süper Kupa’da ağırlıyoruz. O maçı izleyeceğim. Bunun gibi başka planlarım var. Vazife anlamında da başka programlarımız var. Tümüyle buradayım. Darülaceze’de bayramlaşma da var. Onun dışında başka ziyaretlerim de var. Rastgele birilerinin kahvelerini de içerim elbet. İyi bayramlar diliyorum size de. Vakti olan basından arkadaşlarımı da bekliyorum gezilerimize. Zevkli İstanbul manzaralarını mutlaka çekeceğiz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus