Brezilya’da binlerce kadın Bolsonaro’nun “ırkçı, kadın düşmanı, homofobik ve yerlilere karşı” politikalarını protesto etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da çoğunluğu kadın 100 binden fazla kişi, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun cinsiyetçi ve ırkçı politikalarını protesto etti. Popülist lider Bolsonaro, söylemleri ve politikaları sebebiyle “kadın düşmanı, ırkçı ve homofobik” olarak nitelendiriliyor.

Brasilia’da hükümet karşıtı gösteriler sürüyor. Başkentte iki gün içerisinde yapılan üçüncü gösteri, Bolsonaro’nun ocak ayında göreve gelmesinden sonra gerçekleştirilen en geniş çaplı hükümet karşıtı gösteri oldu.

Gösteriye 100 binden fazla kişinin katıldığı söylenirken, güvenlik güçleri sayının yalnızca 20 bin civarı olduğunu iddia etti.

Salı günü başkentte toplanan Brezilya yerlisi kadınlar, Bolsonaro’nun yerlilere yönelik “soykırım politikalarına” karşı seslerini duyurmak istedi. Brezilya hükümeti, yerlilerin yaşadığı toprakları madenciliğe açmayı amaçlıyor.

Ellerinde okları ve mızraklarıyla meclis binasına doğru yürüyen yerli kadınlar “Var olmak için diren” yazılı pankart taşıdı. Kadınlar çarşamba günü de  “Margaridalar Yürüyüşü” adı verilen eyleme katıldı.

Brezilya’da kırsalda daha iyi yaşam şartları ve kadınlara daha çok hak verilmesi için dört yılda bir protesto gösterileri yapılıyor. Bu gösterilere 1983 yılında askeri diktatörlük sürecinde öldürülen Brezilyalı sendika lideri Margarida Maria Alves’in ismi veriliyor.

Bu yılki protestolar, diğer konuların yanı sıra, aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro’nun politikalarına odaklandı. Protestocuların taleplerinden biri de yolsuzluk suçlamasıyla hapiste bulunan eski solcu Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın serbest bırakılmasıydı.

Jair Bolsonaro, erkeklerle kadınların eşit ücret almasına karşı. Ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele için ayrılan paranın kısıtlanmasını istiyor. Bolsonaro’nun bu politikalarına karşı protestolar Brezilya ile sınırlı değil. Özellikle Bolsonaro’nun Amazon Ormanları’na yönelik müdahaleleri uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından da kınanıyor ve Bolsonaro hükümetinin küresel çapta eleştirilmesine sebep oluyor.

Bolsonaro henüz başkanlık görevine başlamadan önce, 2018’in Eylül ayında ülkede Bolsonaro karşıtı gösteriler başladı. “Brezilyalı Trump” olarak isimlendirilen aşırı sağcı popülist Bolsonaro’ya karşı “Kadınlar Bolsonaro’ya karşı birleşti” sloganıyla bir kampanya düzenlendi. Fakat Bolsonaro oyların yüzde 55’ini alarak devlet başkanı seçildi. Öte yandan, son dönemde yapılan kamuoyu araştırmaları, ülkede Bolsonaro’ya olan desteğin yüzde 30’lara düştüğünü gösteriyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus