Maçoğlu’ndan İmamoğlu’na ziyaret: “25 yıldır buralara gelemiyorduk, şimdi burayı kendimize ait bir yer olarak gördük ve geldik”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. İmamoğlu, Maçoğlu ve beraberindeki kalabalık heyeti, İBB Meclis Salonu’nda konuk ederken “Çok çalışacağız. Sizlere danışacağız. Elbette burada temsilci olan arkadaşlarımızla paylaşacağız. Onlara danışacağız, beraber yol yürüyeceğiz. Göreceksiniz toplumsal bir kararda, toplumsal mekanizmalar işleyecek burada” dedi. 

“Bu gördüğünüz çatı, her metre karesi sizlere aittir”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisini tebrik ziyaretine gelen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) üyesi yaklaşık 50 kişiyi İBB Meclis Salonu’nda ağırladı. Maçoğlu ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “İBB, bu gördüğünüz çatı, her metre karesi sizlere aittir. İstanbul’da yaşayan halka aittir. Biz, sadece burada görevimizi yerine getiriyoruz. Sizlerin oylarıyla, oy veren vermeyen herkesin katkısıyla, demokrasiye olan katkısıyla seçilmiş kişiyiz. Ama esas olan bu yapıların kimse sahibi değil. Sahibi olan halk. Bunu toplumun her kesiminin yaşamasını istiyoruz” diye konuştu.

“Birilerinin önünde duvar olacağız”

Eşitlik duygusunu ön planda tutacaklarını belirten İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bunu sağlamak adına da adalet kavramı çok önemli. İnşallah bu dönemin birkaç duygusunu, İstanbullu hemşehrilerimize yaşatmak istiyoruz. Birincisi, bu yönetimin kayıtsız şartsız adil olacağı. Bir başka şey de dönemin gereği, ne yazık ki israfı engellemek. Tasarrufla beraber İstanbul ekonomisini güçlendirerek, buradan elde edilecek kaynağı, yine İstanbullu’ya, çocuklarımıza, kadınlara ve toplumun her kesimine eşit bir şekilde paylaştırmak. İşin özü budur. Elbette birilerinin ayağına basacağız. Birilerinin önünde duvar olacağız. Ama biz yolumuzdan asla ayrılmayacağız. Çünkü biz, bu konuşmaları yaparak, bu ideallerimizi ortaya koyarak göreve geldik. Bunun özellikle, özgün duruşuyla, tavrıyla, siyasete olgun bakışıyla örnek başlangıçlara, uygulamalara imza atmış Tuncelililer’in önünde özellikle anlatmak istedim. Sizler, gerçekten bu yönüyle özel tavır koyan bir şehrin, kitlenin bireylerisiniz. Bu yönüyle arayışı ve denetleyiş bakışı kuvvetli kitleden, bir topluluktan bahsediyorum. İnşallah layık oluruz, inşallah bu dönemi İstanbullular’ın ve Türkiye’nin beklediği bir şekilde gerçekleştiririz. Çabamız bu yöndedir. Çok çalışacağız. Sizlere danışacağız. Elbette burada temsilci olan arkadaşlarımızla paylaşacağız. Onlara danışacağız, beraber yol yürüyeceğiz. Göreceksiniz toplumsal bir kararda, toplumsal mekanizmalar işleyecek burada.”

“Farklı siyasi partilere mensup olsa da Türkiye’ye bütün bakıyoruz”

45 gündür İstanbul’a hizmet etmeye başladıklarını belirten İmamoğlu, seçim süreçleri nedeniyle kaybedilen üç ayı, kentin kaynakları ve imkanlarıyla telafi edeceklerini vurguladı. Tunceli Belediyesi’nin ve ilçe belediyelerinin destekçisi olacaklarının altını çizen İmamoğlu, şunları kaydetti: “Farklı siyasi partilere mensup olsa da biz, Türkiye’ye bütün bakıyoruz. İBB, Türkiye’nin en önemli ve en lokomotif yerel yönetimidir. Dolayısıyla biz, burada üreteceğimiz kaynaklarla, üreteceğimiz işlerle beraber, ülkenin her noktasına örnek olmak isteriz. Gerçekten kamu zor durumdadır, kamu finansmanı zor durumdadır. Bunu hepinizin bilmesini isterim. İyi yönetilememiştir. Bu anlamda hatalar tek taraflı değil çok yönlüdür. Ama tedbir almak zorundayız. Başkanımızın da hemşehrilerini sürece katma konusunda bir kampanya başlattığını da biliyorum. Bu kapsayıcı tavrı önemli. Herkes kampanya yapamaz, ama Maçoğlu’na kampanya yapmak yakışır. Yarattığı tavır, davranış ve farklılık, kapsayıcılık bence insanları motive edecektir diye düşünüyorum. Beni de Tuncelili, Dersimli kabul ederek, içinde olmamı hissettiğini düşünüyorum.”

Maçoğlu: “25 yıldır buralara gelemiyorduk”

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise “Burayı kendimize ait bir yer olarak gördük ve geldik” dedikten sonra şöyle konuştu: “25 yıldır buralara gelemiyorduk. Böyle kapıların olduğunu da bilmiyorduk. Yönetici arkadaşlarımız bugün çok rahat bir şekilde bu sıraları kullanabiliyor. Kendisine ait olduğu hissiyatının gelişmesi esas olarak orayı sahiplenmesi anlamına da geliyor. Bu sürecin takipçisi oldular. Burada dört tane arkadaşımızın, temsiliyetimizin olması, bizim adımıza çok değerli. Dersim’in dışına göç etmiş, kendi topraklarını terk etmiş yüzbinlerce insan var. Onların yüzde 10’u bile şu anda Dersim’de yaşamıyor. Ama bunların en büyük kitlesi şu anda İstanbul’da. 280-300 bine yakın bir nüfusun burada olduğunu söylemek isterim. Emin olun yüzleri hep aydınlığa, demokrasiye dönük. Hep o anlayışın çizgisi içerisinde hareket ettiler. Dersimliler’in İstanbul’da olması sizler ve bizler için gelecekte çok büyük bir destek olacak. Amaca giden yolda hizmetleri olacaktır.” 

Konuşmaların ardından İmamoğlu, Maçoğlu ve DEDEF üyeleriyle toplu fotoğraf çektirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus