Beştepe’de düzenlenecek adli yıl açılışına katılmayacağını duyuran baroların sayısı artıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan Yeni Adli Yıl Açılış Töreni davetine İzmir, İstanbul, Muğla, Antalya, Aydın, Adana, Bursa, Ordu ve Van baroları katılmayacaklarını duyurdu.

Davete katılmayacağını duyuran ilk baro olan İzmir Barosu’nun yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“YARGITAY BAŞKANLIĞI’NA

02.09.2019 tarihinde yapılacak olan Adli Yıl açılış töreni için tarafımıza göndermiş olduğunuz davetiyeye teşekkür ederiz.

Bir kişi rahatsız olduğu için, Türkiye Barolar Birliği Başkanının adli yıl açılış törenlerinde konuşma yapmasının önüne geçmek amacıyla yasa değişikliği yapanların salonlarında, avukatları dinleyici olarak törene çağırmanızı ancak naiflik olarak adlandırabiliyoruz.

Anlaşılan o ki; halkından kopuk bir yargı sisteminin mimarlarının, vatandaşın adalete erişimini zorlaştıranların, hiçbir canlıya yaşama imkanı tanımayanların, hakimlik ve savcılık teminatını yok sayanların, hayalleri avukatsız bir yargı olanların salonlarında adli yılı açmak, 2019 yılında da sizlere nasip olacak.

Bu cevabi yazımızla, siyasi kararlarla, mesleki faaliyetlerini gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu bir mesleğin temsilcileri olarak, yaptığınız nazik daveti geri çevirmek zorunda olduğumuzu bildiriyoruz.

Bize kalırsa, siz de o salona gitmeyin…”

İzmir Barosu’nun ardından İstanbul Barosu da bir açıklama yayınladı:

“Sayın Başkan;

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ adı verilen bu yeni sistemin, en çok da ‘kuvvetler ayrılığını’ tahrip ettiğini ve giderek bir ‘birlik’ arayışının güçlendiğini siz de müşahade ediyor olmalısınız. Bu tartışmaların akademide ve pratikte en yoğun biçimde yaşandığı bir zaman diliminde, adli yıl açılışı için tercih edilen mekan, basit bir konum tayini değildir. Bu tercih, Yargıtay gibi köklü bir hukuk kurumsallığının tartışmada durduğu yeri belirlemesi bakımından son derece önemlidir. Yürütme karşısında, sadece bağımsızlığı değil, tarafsızlığı da savunarak, kuvvetler arasındaki ayrılığı en etkin biçimde vurgulamamız gerekirken, bu iddiadan vazgeçmek, geleceği biçimlendirme hakkını da elimizden almaktadır. Başkanlığınızın, Yargı Tarihi içinde nasıl anılacağı, tam da bu dönemlerde vereceğiniz kararlarla tayin edilecektir. Savunma mesleği olarak gerektiğinde bedel ödemeyi göze alarak göstermeye çalıştığımız direnç, yargının diğer sujeleriyle paylaşılabilirse ‘hukuk devleti’ yolunda çok ciddi mesafeler alabileceğimizi düşünüyoruz. Savunmanın son dönemde kaybettiği silahlara rağmen, yargının güçlenmesi olası değildir.

2 Eylül 2019 tarihinde ‘göstereceğiniz duruş’, sadece Bangalor Yargı Etiği İlkelerindeki taahhütlerinizle değil, sadece bizzat kaleme aldığınız kendi ilkelerinizle de değil, hepsinin ötesinde adaletli bir toplumda onurlu yaşamayı hakeden yurttaşların bu talepleri ile yakından ilgilidir.

Tarihe not düşmek adına Başkanlığınızın takdirlerine sunarız.

Saygılarımızla”

İzmir ve İstanbul’dan gelen açıklamalara daha sonra Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Bursa, Ordu ve Van baroları da katıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus