Leonardo da Vinci’nin 500 yıllık gizli çizimi ortaya çıktı

Leonardo da Vinci’nin en ünlü tablolarından biri olan Kayalıklar Bakiresi‘nin arkasındaki gizli çizimler ortaya çıktı.

Uzmanlar, Londra’daki Ulusal Galeri’de sergilenen Kayalıklar Bakiresi isimli tablonun arkasında, melek ve bebek İsa çizimleri olduğunu keşfetti. Gizli çizim, X-Ray, floresan harita, kızılötesi ve hiperspektral görüntüleme yöntemleri kullanılarak tespit edildi.

2005’te, tablodaki Meryem figürünün, çizim aşamasında, da Vinci tarafından değiştirildiği ortaya çıkmıştı. Son çalışmalar, tablodaki melek ve bebek İsa figürlerini ve resmin taslak çizimini tamamen gün ışığına çıkardı.

Uzmanlar, da Vinci’nin tabloyu çizmeyi planlarken ilk başta, Meryem’in bebek İsa’ya tapınmasını çizmeyi planladığını ama daha sonra fikrini değiştirdiğini düşündüklerini açıkladı. Keşfedilen çizimde, bebek İsa ve melekler daha yukarıda konumlandırılmış.

Leonardo da Vinci’nin neden fikrini değiştirdiği ise bilinmiyor.

BBC’ye konuşan Ulusal Galeri’nin eserlerin korunmasından sorumlu müdürü Larry Keith, “Ressamların her zaman değiştiğini ve kendilerini yenilediklerini bir kez daha görmüş olduk” yorumunda bulundu. Keith, bu keşfin da Vinci’nin düşünme biçimini anlamak için yeni bir ipucu olduğunu söyledi.

Kayalıklar Bakiresi, Milano’daki bir şapelde sergilenmek üzere 1483’te resmedilmişti.

Tablonun başka bir versiyonu, Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar