Easy Rider’ın ‘Captain America’sı, ünlü aktör Peter Fonda hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

1969 yapımı Easy Rider ile sinema tarihinin en unutulmaz yapımlarından birine imza atan ABD’li aktör Peter Fonda 79 yaşında hayatını kaybetti. 

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Fonda’nın cuma sabahı Los Angeles’taki evinde solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Yönetmen Henry Fonda’nın oğlu, bir başka efsane oyuncu Jane Fonda’nın kardeşi olan Peter Fonda iki çocuk babasıydı. Jane Fonda, “Benim iyi kalpli, aileye sahip çıkan erkek kardeşim artık yok. Çok üzgünüm. Son günlerinde yanındaydım yüzündeki güzel gülümsemeyle dünyaya veda etti” diyerek duygularını paylaştı.

Peter Fonda, bağımsız sinemanın en özgün örneklerinden kabul edilen 1969 yapımı Easy Rider ile Hollywood’ta çok önemli bir çıkış yapmıştı. Dennis Hopper’ın yönettiği filmde Jack Nicholson ile birlikte Fonda da “Captain America” rolüyle başroldeydi. Motosikletleriyle ABD’yi boydan boya kateden iki hippinin öyküsünü anlatan filmde Fonda’nın kullandığı motosiklet açık artırmayla 1.35 milyon dolara satılmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus