Murat Yetkin, belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili yazdı: “Sıra Ankara, İstanbul, İzmir’de mi?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, kişisel blogunda yayınladığı yazısında Diyarbakır, Mardin, Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasını ele aldı. Görevden alınmaların “geçici tedbir” olarak yapıldığından bahseden Yetkin, Bu ‘geçici tedbir’ ifadesi inandırıcı değil. Çünkü daha seçimlerin hemen arkasından çıkmıştı, kimsenin artık inanmak istemediği görevden alma iddiaları. Çünkü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha 31 Mart seçimlerinden önce halkın AK Parti adaylarını değil de yeniden HDP’li adayları belediye başkanı seçmesi halinde, yeniden görevden alabileceklerini şu sözlerle ifade etmişti: ‘Kayyum atanan yerleri geri alacağız diyorlar. Benim vatandaşım bunları geri almana fırsat veriyorsa, devletin imkânlarını Kandil’e gönderecek olursanız yine kayyumlarımızı atarız.’ Atandılar diye yazdı.

Yetkin, görevden almaların Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu’nun, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın doğum gününü birlikte kutladıklarının fotoğraflarının yayınlanmasının ertesi günü yapılmasına dikkat çekti.

“Şimdi sırada ne var?” diye soran Murat Yetkin, yazısını şöyle bitirdi: “Sırada Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, İzmir’de Tunç Soyer ve CHP’nin aldığı büyükşehir belediye başkanlarını da ‘terörle bağlantılı’, ya da bulunacak başka gerekçelerle görevden almak, yerlerine Erdoğan’ın atadığı valileri getirmek mi var? Bütün siyasi programını, lafa gelince ‘atanmışların, seçilmişlerden üstün olmaması’ üzerine kurmuş bir siyasi hareket için, koltuğunu sağlam tutmak adına ne kadar acı, ibret verici ve bindiği dalı kesici adımlar bunlar? Eğer o ‘geçici tedbir’ gerçekten geçiciyse, yanlıştan dönülüp, halkın oylarıyla seçilmiş başkanlar makamlarına derhal iade edilmeli. İşin suç boyutu varsa, o ‘bağımsız yargının’ işi olmalı, Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı’nın değil.

Murat Yetkin’in yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus