Perakendede satışlar gerilerken fiyatlar yükselmeye devam ediyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2019’a ait perakende satış endeksleri verilerini açıkladı. Buna göre perakende satış hacmi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 oranında azaldı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 2,3 oranında geriledi.

Perakende ciro ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,6 oranında arttı. Bu aynı zamanda perakendede enflasyonunda en az yüzde 14,6 civarında olduğuna işaret ediyor.

Mal grupları itibarı ile incelendiğinde ise aynı ayda ciroların gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 17,6, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,5, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 5,7 oranında arttığı görülüyor.

TÜİK, perakende satış endeksleri verileri ile aynı gün Haziran 2019 ciro endeksleri verilerini de açıkladı. Buna göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2019 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 oranında arttı. 

Sektörel kalemler itibarı ile ise ciroların sanayi sektöründe yüzde 13,9 oranında, ticaret sektöründe yüzde 15,1 oranında, hizmet sektöründe yüzde 22,4 oranında arttığı, inşaat sektöründe ise yüzde 26,8 oranında azaldığı görülüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus