AB’den kayyum atamalarına yönelik açıklama: “Seçim sonuçlarına olan saygının tartışmaya açılması endişe verici”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanmasına Avrupa Birliği’nden (AB) de tepki geldi. AB’de yapılan açıklamada demokratik seçimlere saygı duyulması gerektiği belirtilerek, durumdan duyulan endişe dile getirildi.

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği sözcüsü Maja Kocijancic, Twitter üzerinden konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Kurumun internet sitesinde de yer alan açıklamada “Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve Ahmet Türk’ün yerine valilerin atanması, 31 Mart seçimlerinin demokratik sonuçlarına olan saygıyı tartışmaya açması dolayısıyla ciddi bir endişeye neden oluyor” denilirken yerel politikacıların görevden alınmasının demokrasiye zarar verme riski olduğuna değinildi.

Maja Kocijancic’in yazılı açıklamasında, Türkiye’nin taraf olduğu Venedik Komisyonu‘nun kararları ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı doğrultusunda mahalli idarelerdeki yerel demokrasinin işleyişine yönelik tedbirler alması gerektiği belirtildi.   

AB, Türkiye’deki şiddetli terör saldırılarını açıkça ve defalarca kınadığını ve mağdurların aileleriyle dayanışmasını dile getirdiğini, barışçıl ve sürdürülebilir bir çözüm elde etmek için güvenilir bir siyasi sürecin acil olarak yeniden başlatılması çağrısını yinelediğini de bildirdi.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus