ABD-Çin ticaret savaşı Türk Lirasını vurdu, dolar saniyeler içinde 6,39’a yükseldi ve düştü

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında her iki tarafın karşılıklı olarak gümrük vergisi artırımına gitmesi Asya piyasalarında hızlı hareketlere neden oldu. Dolar/TL gece yarısından sonra başlayan işlemlerde bir ara 6,39’a kadar yükseldi, sabah saatlerinde ise 5,80 seviyelerine geriledi. Kur, şu sıralarda 5,79 seviyesinde işlem görüyor.

Çin para birimi yuanda gerçekleşen sert düşüş gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde de düşüşe yol açtı. ABD ile Çin’in gümrük tarifelerinde karşılıklı artırımları Japon Yenine alım getirdi. Bu alımlar sonucu, Türk Lirası Japon Yeni karşısında yüzde 12 değer kaybetti.

Türk Lirası Asya seansına zayıf başladı ve TL’deki düşüş Tokyo saati ile sabah 07:20’de, Japon marj işlemleri şirketlerinin müşterilerinin uzun TL pozisyonlarını zarar kes işlemleri ile kapatması sonrası hız kazandı. Yaşanan bu hızlı gelişmeyi ekonomistler Twitter üzerinden şöyle yorumladı:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar