İstanbul Valiliği kayıtsız göçmenlerin geri gönderilmesi kararını esnetti

İstanbul Valiliği‘nden bugün yapılan açıklamada 12 Temmuz-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzensiz göçle gelen 16 bin 423 göçmenin, geri gönderme merkezi bulunan illere gönderildiği aktarıldı. Ayrıca, kayıtsız 4 bin 500 Suriyeli göçmenin başka illerdeki geçici barınma merkezlerine sevk edildiğini belirten Valilik, kayıtsız göçmenlerin geri gönderme işlemlerinin devam ettiğini duyurdu. Açıklamada, mültecilerin kayıtlı oldukları illere sevkinin 20 Ağustos’tan 30 Ekim’e uzatıldığına dikkat çekildi.

Başka ile kayıtlı mültecilere İstanbul’da kalmak için beş koşul

Başka illere kayıtlı mültecilerin İstanbul’da kalabilmeleri için çeşitli koşulları sağlaması gerektiğini belirten Valilik, bu koşulları şöyle sıraladı:

-2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde İstanbul’da öğrenim gören temel eğitim ve ortaöğretim öğrencileri ve aileleri,

-Aile bütünlüğünün temini ve insani gerekçeler dâhilinde, ilimize kayıtlı ailelerin diğer illere kayıtlı olan fertleri,

-Annesi ya da babasını kaybetmiş, yakınlarının himayesindeki (öksüz-yetim) çocuklar,

-İstanbul’da yatırımı bulunan ve istihdam sağlayan Suriyeliler’den, başvuru tarihinden üç ay öncesinde aktif olarak faaliyette bulunduğu resmi olarak tespit edilen işletmelerin sahipleri ile çekirdek aileleri,

-Üniversite eğitimine devam eden öğrenciler, bahsi geçen koşulları belgeledikleri takdirde İstanbul’da kalabilecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar