İstanbul’da 24 saat ulaşımın ayrıntıları: 6 metro, 24 otobüs hattında 00.30’dan 05.30’a kadar geçerli olacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul’da 24 saat ulaşımın detayları açıklandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun verdiği bilgiye göre, 30 Ağustos’tan başlamak üzere, cuma-cumartesi günleri, 6 metro ve 24 otobüs hattında gece 00.30’dan 05.30’a kadar 24 saat kesintisiz toplu ulaşım sağlanacak.

Gece ulaşımı kullanacak vatandaşlar İstanbulkart üzerinden çift biletle seyahat edebilecek. Dini ve milli bayramlarda 24 saat toplu ulaşım ücretsiz sağlanacak. Yeni uygulama ile İstanbul, dünyada hafta sonları gece metro ve otobüs hizmeti veren sekiz metropolden biri olacak.

6 metro, 24 otobüs hattı

İmamoğlu, “İstanbul, nüfusuyla ve kent yaşamıyla, 24 saat ulaşıma muhtaç olan bir şehir. Bu konuda yoğun bir talep hem kampanya döneminde hem de göreve geldikten sonra tarafımıza iletilmişti. Arkadaşlarım bu hususla ilgili çok önemli çalışmalar yaptılar” derken 6 metro ve 24 otobüs hattında hafta sonları için 24 saat ulaşımın 00.30 ile 05.30 saatleri arasında yapılacağını söyledi.

Başlatılan bu yeni uygulama çerçevesinde ilk etapta İstanbullulara hizmet verecek gece ulaşım hatları şunlar:

M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı,
M1B Yenikapı-Kirazlı Metro Hattı,
M2 Yenikapı- Taksim Hacıosman Metro Hattı,
M4Kadıköy-Tavşantepe Metro Hattı,
M5 Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı,
M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi /Hisarüstü Metro Hattı.

Gece boyunca hizmet veren 24 İETT hattı içinden sekizi metro ile entegre olacak. Bu entegre hatlar şunlar:

34G Beylikdüzü-Söğütlüçeşme (Metrobüs)

11 ÜS Sultanbeyli – Üsküdar

130A Deniz Harp Okulu – Kadıköy

15F Beykoz – Kadıköy

25G Sarıyer – Taksim

40 Rumelifeneri / Garipçe – Taksim

E-10 Sabiha Gökçen Havalimanı / Kurtköy – Kadıköy

E-3 Sabiha Gökçen Havalimanı – 4. Levent Metro

İstanbul, New York ve Tokyo’dan sonra üçüncü

24 saat uygulamasıyla İstanbul, gece metro hizmeti veren New York, Londra, Berlin, Tokyo, Viyana, Minneapolis, Şikago, Philadelphia, Kopenhag ve Sidney’den sonra dünyadaki sekizinci şehir olacak. İlk etapta 6 hatta gece toplu taşıma hizmeti verecek İstanbul, hat sayısı açısından New York ve Tokyo’nun ardından üçüncü sırada yer alacak.

Dünyada geceleri de metro çalıştıran şehirler ve metro sayıları şöyle:

New York – 21 hat
Tokyo – 13 hat
İstanbul – 6 hat
Minneapolis – 2 hat
Şikago – 2 hat
Philadelphia – 2 hat
Kopenhag – 2 hat
Sidney – 1 hat

“Maliyetine bakmaksızın böyle makul bir çözümle süreci başlatıyoruz”

“Dünyada da vatandaşını hisseden bu örnek çalışmayı başlatmış, örnek bir belediye olacağız” diyen İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada şunu belirtelim: Özellikle gece yolculuklarında bir ücretlendirme durumu söz konusu. Gece seyahat eden vatandaşlarımızın, çift tarife basarak seyahat etme imkanları olacak. Gece maliyetini hesapladığımızda, yolcu sayısının çok geride olduğunu görüyoruz. Sübvanse edeceğimiz bir alan. Bunu bir hizmet olarak gördüğümüz için, maliyetine bakmaksızın böyle makul bir çözümle süreci başlatmış oluyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı için de geceden itibaren ücretsiz ulaşımı başlatıyoruz. Resmi tatillerde de gece hatlarımız faaliyette olacak. Hatların sayısı ileride çoğaltılabilir. Hep en iyisini aramak gibi bir niyetimiz var. İhtiyaca dönük düşünülebilir. Böyle bir yönetim anlayışında her zaman daha iyisi mümkün. En azından geri gitmeyeceği net, daha iyisi mümkün. İstanbullular’a ve hemşerilerimize hayırlı olsun.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus