CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı başladı, toplantılar devam edecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, Sultanahmet’teki Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’nda bir araya geldi. Açılış konuşmasında Türkiye’nin 40 milyon nüfusunu barındıran ve ülke ekonomisinin yüzde 70’ini karşılayan kentleri yönettiklerini vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İnsana dokunan ve toplumun varlığını eşit bireyler şekliyle bir şehirde yaşamı sağlayan bir belediyecilik, bizim öncelikli kavramımız. Tabii bu, sosyal demokrat belediyeciliğin de en ana unsurlarından birisi. Demokrasiyi, özellikle Cumhuriyetimizin çağdaş kavramlarla var ettiği demokrat kuralların, şehirlerdeki varlığını önemsiyoruz. Elbette ki toplumun barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamasını sağlamak bizim temel ilkelerimiz. Bu temel felsefemizin yanı sıra, güncel konulara da masalarımızda mutlaka yer vereceğiz ve çözümler arayacağız” dedi.

11 büyükşehir belediye başkanı katıldı

Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı‘na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu katıldı.

İmamoğlu çalıştayın açılış konuşmasında şunları kaydetti:

“CHP’ye ait 11 büyükşehir belediyemizin toplam nüfusu 40 milyona yakın. Türkiye ekonomisinin neredeyse Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) yüzde 70’lere yakını bu şehirlerde yaşatılıyor, büyütülüyor ve var ediliyor. Dolayısıyla, büyükşehir belediye başkanları olarak bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ülkemizin özellikle bu günlere yaşadığı bir kısım sorunlara başta ekonomi olmak üzere, özellikle toplumun içinde istihdam gibi yaşadığı birçok konuya yerel yönetimler olarak bizler nasıl katkıda bulunabiliriz, nasıl ortak akılla, iş birlikleriyle bu sürece değerli birtakım unsurlar katabiliriz ve aynı zamanda kendi iç işleyişimizle birlikte paylaşacağımız deneyimler ya da birtakım sorunların çözümlerindeki ortak süreçleri bu toplantılarda paylaşacağız.”

“Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacak”

Toplantılardan çıkacak sonuçları kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiyemizin yeni nesil bir belediyeciliğe ihtiyaç duyduğunun, farklılaşmaya ihtiyaç duyduğunun, toplumun beklentilerine dönük 21’inci yüzyıla yakışan bir yerel yönetim anlayışıyla buluşması gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bu yönüyle, özellikle insana dokunan ve toplumun varlığını eşit bireyler şekliyle bir şehirde yaşamı sağlayan bir belediyecilik, bizim öncelikli kavramımız. Tabii bu, sosyal demokrat belediyeciliğin de en ana unsurlarından birisi. Demokrasiyi, özellikle Cumhuriyetimizin çağdaş kavramlarla var ettiği demokrat kuralların, şehirlerdeki varlığını önemsiyoruz. Elbette ki toplumun barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamasını sağlamak bizim temel ilkelerimiz. Özellikle şehirlerimizin saygı görmek istediğini, insanların ve şehrin özenle yönetilmesi gerektiğini de hissettiren bir yönetim anlayışını var edeceğiz önümüzdeki dönemde. Şehirlerimizin maneviyatına, tarihine, doğasına, tümüyle bunlara saygı duyan ve bu yönde politikalar geliştiren belediyeler olacağız. Bu temel felsefemizin yanı sıra, güncel konulara da masalarımızda mutlaka yer vereceğiz ve çözümler arayacağız.”

Toplantılar devam edecek

Özellikle imar, mülteci sorunu ve tarım politikalarının konuşulduğu çalıştayın sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak. Ayrıca aktarılan bilgilere göre, etkinlikler bu çalıştayla sınırlı kalmayacak, bundan sonra da 11 büyükşehir belediye başkanı arasında değişik toplantılar yapılacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus