AYM kararı: Mitingde “Hırsız var” pankartı açınca darp edilerek gözaltına alınan İbrahim Alıcı’ya 27 bin lira tazminat ödenecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2014 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Osmaniye mitinginde “muhalif bir pankart” açtığı için darp edilerek gözaltına alınan ve daha sonra kentte başbakanların yaptığı her miting öncesi sürekli gözaltına alınmaya devam eden eski Uzman Çavuş İbrahim Alıcı‘nın başvurusunu kabul ederek, kendisine 27 bin 500 lira tazminat ödenmesine hükmetti. AYM kararında ayrıca, dosyanın yeniden Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilerek ihlalin ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma açılmasını istedi. 

Osmaniye ilçesinde oturan 40 yaşındaki İbrahim Alıcı (Süleymanoğlu), 3 Mart 2014 tarihinde, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın katıldığı mitingde, “Hırsız var” yazılı pankart açtığı için güvenlik güçleri ve başbakanlık korumaları tarafından gözaltına alınıp darp edildi. Alıcı’nın şikayeti üzerine kendisini darp ettiği iddia ettiği polisler hakkında soruşturma açılırken, güvenlik güçlerinin şikayeti ile kendisi hakkında da soruşturma başlatıldı. Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmalarda, “müştekinin işkence, kötü muamele, cinsel taciz ve tecavüz, hakaret ve tehdit suçlarının işlendiğine dair soyut iddia dışında kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturur net ve inandırıcı delil elde edilemediği” ve “düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleme suçunun unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. Karara yapılan itiraz da sonuç değiştirmeyince Alıcı, 2015 yılında AYM’ye bireysel başvuru yaptı. 

İbrahim Alıcı

“Kamu davası açılması gerekiyordu”

AYM’nin Alıcı’nın başvurusu ile ilgili verdiği kararın gerekçesinde, “Başvurucu hakkında düzenlenen adli rapor içeriği ve anılan teşhis işlemi ile kolluk görevlilerinin alınan savunmaları bir bütün halinde değerlendirildiğinde Anayasa’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca devletin kötü muamele yasağı kapsamındaki pozitif yükümlülükleri açısından sözkonusu eylem hakkındaki maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ilgililer hakkında kamu davası açılmasının gerekli olduğu açıktır” denildi. AYM, kararının gerekçesinde şu hükme vardı:

27 bin 500 lira tazminat ve yeniden soruşturma kararı

“Bu doğrultuda taraflar arasındaki gerekli çelişmenin sağlanabileceği bir kovuşturmanın yapılması sonucunda belirlenecek maddi gerçeğe uygun bir yargısal sonuca varılması kötü muamele yasağına ilişkin devletin pozitif yükümlülüğünün bir gereğidir. Açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir. Yapılan inceleme sonucunda, Anayasa’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının (maddi ve usul boyutu itibarıyla) ihlal edildiği sonucuna varılmıştır. İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmasında hukuki yarar bulunduğundan kararın bir örneğinin yeniden soruşturma yapılmak üzere Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na (Soruşturma No: 2014/2801) gönderilmesine karar verilmesi gerekir. İnsan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında başvurucuya net 27 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesi gerekir.”

AYM, İbrahim Alıcı’ya 27 bin 500 lira tazminat ödenmesi ve sorumlu kişiler hakkında yeniden soruşturma açılması için dosyanın Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine oybirliği ile karar verdi. 

Her miting öncesi gözaltına alınıyor

İbrahim Alıcı, 2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinginde açtığı pankart nedeniyle, sonrasında yapılan her AKP parti mitingi öncesinde gözaltına alınıyordu. Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı dönemindeki miting öncesi de gözaltına alınan ve miting bittikten sonra serbest bırakılan Alıcı, o dönemde başbakana hakaretten açılan davada ise beraat etmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus