Rusya: ABD İdlib’e hava saldırısı düzenleyerek ateşkesi riske attı, üstelik ne Moskova’yı ne Ankara’yı bilgilendirdi

Rusya, Suriye’nin İdlib vilayetine hava saldırısı düzenleyen ABD’yi, Moskova ve Ankara’yı önceden bilgilendirmediği için kınadı. TASS haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı’na dayanarak ABD’nin “çatışmasızlık bölgesine” yönelik hava saldırısının önceki anlaşmaları ihlal ettiğini öne sürdü ve cumartesi sabahı yürülüğe giren ateşkesin ardından bölgeye hâkim olan sükûneti bozma riski taşıdığını duyurdu.

ABD cumartesi günü, Türkiye’nin askeri gözlem noktalarının bulunduğu ve silahlı muhalif gruplar ile El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Eş Şam (HTŞ) örgütü tarafından kontrol edilen Suriye’nin İdlib vilayetine bir hava saldırısı düzenlemişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada “ABD vatandaşlarının, ABD’nin ortaklarının ve masum sivillerin canını tehdit eden saldırılardan sorumlu” El Kaide liderlerinin hedef alındığı bildirilmiş ve İdlib’in El Kaide’nin Suriye uzantısı için sığınak işlevi gördüğüne dikkat çekilmişti.  

ABD geçmişte de Suriye’nin kuzeybatısında El Kaide ile bağlantılı gruplara benzer saldırılar düzenlemişti. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin cihadcı gruplara ait üsleri bombaladığı ve aralarında komutanların da bulunduğu 40’tan fazla kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kıdemli danışmanlarından Buthayna Şaban ise, İdlib’de cumartesi varılan bu son ateşkesin geçici ve “ülkenin her santimetrekaresini özgürleştirme” stratejisi ile uyumlu olduğunu söyledi. Şaban, Türkiye’nin de Suriye’den çekilmek zorunda kalacağını ileri sürdü.

Ankara ve Moskova, 2017’de İdlib’de “çatışmasızlık bölgesi” oluşturulmasına dönük bir anlaşmaya varmış, Türkiye bölgeye yerleştirdiği 12 gözlem noktası ile bu çatışmasızlığı izleyip koruma görevine talip olmuştu. Çatışmasızlık HTŞ ve diğer cihadcı grupları kapsamıyor. Çatışmasızlık bölgesinde 1 Ağustos’ta ilan edilen son ateşkes yalnızca birkaç gün sürmüş, Suriye ordusu, Rusya’nın desteği ile İdlib’i de ele geçirmek üzere saldırılarına devam etmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar