Almanya’nın iki eyaletinde düzenlenen seçimlere aşırı sağ AfD’nin oylarını rekor düzeyde artırması damga vurdu

Almanya’nın doğusunda yer alan Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde dün yerel parlamento seçimleri düzenlendi. Seçim sonuçlarına aşırı sağcı ve popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi’nin oylarını artırması ve iki eyalette de ikinci parti konumuna yükselmesi damgasını vurdu.

Brandenburg eyaletindeki seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçlarına göre; eyalette 30 yıldır iktidarda olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 6’ya yakın oy kaybına rağmen seçimlerden yüzde 26,2 oranında oyla bir kez daha birinci parti olarak ayrıldı. Ancak seçimlerde en çarpıcı sonucu oylarını yüzde 11’den fazla artıran aşırı sağ, popülist, Müslüman ve göçmen karşıtı AfD (yüzde 23,5) aldı. AfD’yi yüzde 8 gibi büyük oy kaybı yaşayan ve aynı zamanda Başbakan Angela Merkel’in partisi olan Hıristiyan Demokratlar (CDU) yüzde 15,6 oyla takip etti. Brandenburg eyaletinde Sol Parti (Die Linke) yüzde 8’lik oy kaybıyla büyük hayal kırıklığı yaşarken, Yeşiller ise oylarını yüzde 5 civarında artırarak moral buldu.

Bir başka doğu eyaleti olan Saksonya’da ise Hıristiyan Demokratlar yüzde 7’den fazla oy kaybetmelerine rağmen, yüzde 32 oranında oy alarak yine de seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başardı. Brandenburg’da olduğu gibi Saksonya’da da AfD’nin oylarındaki yükseliş dikkat çekti. Bir önceki seçimlere göre oylarını yüzde 18’e yakın artıran AfD, yüzde 27 oranında oy alarak seçimlerden ikinci parti olarak çıktı. Sol Parti ve Sosyal Demokratlar ise Saksonya seçimlerinin kaybedenleri arasında yer aldı. Bu sonuçlara göre halihazırda eyalette koalisyonu oluşturan CDU-SPD ortaklığı eyalet parlamentosunda çoğunluğu yitirmiş oldu.

Sonuçların belli olmasının ardından AfD’li yetkililerden “sonuçlardan memnun oldukları” açıklaması geldi. Seçim sonuçlarının bu şekilde çıkmasında federal hükümetin göçmen politikasından duyulan memnuniyetsizliğin rol oynadığı düşünülüyor.

Her ne kadar seçimlerden oylarını büyük oranda artırarak çıksa da, AfD’nin her iki eyalette de koalisyon ortağı olup hükümete girmesi olası görünmüyor. Zira anaakım partilerin tamamı AfD ile bir koalisyona gitmeyeceklerini uzun zaman önce ilan etmişlerdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar