İngiltere parlamentosu bugün açılıyor, Brexit sürecinin geleceği belli olacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın isteğiyle, bir hafta sonra tatile girecek olan parlamento, Brexit tarihi olarak belirlenen 31 Ekim’e kadar kapalı kalacak. Parlamentonun, Brexit’le ilgili karara varabilmesi için bir haftası var.

Johnson’ın parlamentoyu kapatma kararını muhalefetin, Brexit sürecine müdahale etmesini önlemek için aldığı düşünülüyor. Brexit konusunda anlaşmaya varmak için çok az vakti kalan anlaşmasız Brexit fikrine karşı olan milletvekillerinin, süreci engelleyecek bir yasa tasarısını bugün oylaması bekleniyor.

Yasa tasarısı, İşçi Partisi tarafından verilecek. İktidardaki Muhafazakâr Parti milletvekillerinden de destek var. Önceki gün ise, Başbakan Boris Johnson’ın kendi partisi olan Muhafazakâr Parti’den Brexit’e karşı çıkan milletvekillerine ihraç uyarısı gelmişti. İhraç edilen milletvekilleri, bağımsız milletvekili olarak görevlerini sürdürebilecekler.

Bu yasa tasarısı sayesinde, Boris Johnson’ın Brexit’i ertelemek zorunda kalması planlanıyor. Tasarıya göre, Brexit 31 Ocak 2010’ye kadar ertelenebilecek.

Bugün yapılacak parlamento oturumunda yasa tasarısını görüşecek milletvekilleri, anlaşmasız Brexit konusunda karara varılmasını engellemeye çalışacak. Parlamento gelecek hafta askıya alınmadan önce, muhalefet Brexit’i engelleyebilecek yasa tasarısını gündeme almayı istiyor.

Erken seçim olabilir

Başbakan Boris Johnson henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da, başbakanlığa yakın kaynaklar, yasa tasarısı meclisten geçerse, ülkenin erken seçime gidilebileceğini söylüyor. Seçimin, Johnson’ın Brexit konusunda yeni bir anlaşmaya varmayı planladığı Avrupa Birliği zirvesinden üç gün önce yapılabileceği belirtildi. Yasa tasarısı onaylanırsa, Boris Johnson’ın erkem seçim çağrısı yapmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi ise ülkenin seçime gitmesinden yana.

Birçok siyasetçi ve iş insanı, ekonomiye zarar vereceğini düşündüğü için Brexit’e karşı çıkıyor.

Kaynak: BBC

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus